19 EUR

Collection TRANSformacije, book number 27
Original title: Le spectateur émancipé
© La Fabrique éditions, 2008
© Maska, Ljubljana, 2010
98 pages
ISBN 978-961-6572-16-3

This book was published in Slovenian.

The TRANSformacije Collection

Jacques Ranciere: The Emancipated Spectator

19 EUR

Following up on his acclaimed work The Future of the Image, Rancière explores the meaning of critical art and suggests how we may overcome the potential trap of being a spectator. As passive spectators, he argues, we risk consumerist oppression and an upheaval of social relations. Suggesting a more active part in the process of observation, Rancière reveals how we may affirm the status of spectatorship and build upon it. In our contemporary age of mass visual media, Rancière’s lucid perspective stands alone in a sea of trivializing critiques of spectacle.

Collection TRANSformacije, book number 27
Original title: Le spectateur émancipé
© La Fabrique éditions, 2008
© Maska, Ljubljana, 2010
98 pages
ISBN 978-961-6572-16-3

This book was published in Slovenian.

O avtorju

Jacques Rancière, rojen leta 1940, je predaval filozofijo na univerzi Pariz VIII, kjer je bil do upokojitve predstojnik katedre za estetiko in politiko. Zaslovel je s študijo Lire le Capital v soavtorstvu z Louisom Althusserjem. Je avtor številnih knjig, med katerimi sta v slovenščino prevedeni Nevedni učitelj: pet lekcij o intelektualni emancipaciji in Nerazumevanje: politika in filozofija. V zadnjem desetletju je objavil številne raz – prave o razmerju med umetnostjo in politiko, s katerimi je postal eden vodilnih mislecev današnje dobe.

Kazalo

Emancipirani gledalec

Nezgode kritične misli

Paradoks politične umetnosti

Neznosna podoba

Zamišljena podoba

Spremna beseda
Janez Janša:
Enakost v gledališču

Knjiga v javnosti

Jacques Ranciere: Emancipirani gledalec
Dnevnik / Knjigarnica na ogledalu / 19. 11. 2009
Kaj pravzaprav hočejo fotografije od vas? Upor proti krvnikom? Usmiljenje do trpečih? Jezo nad fotografi, ki stisko ljudstev izrabljajo kot priložnost za estetski prikaz? Ogorčenje nad pogledom avtorjev, ki v teh ljudstvih vidi le ponižujoči položaj žrtev? Tako se sprašuje Ranciere in v knjigi, ki je na francoskih tleh izšla pred dvema letoma, tudi ponuja odgovore.

Jacques Ranciere: Emancipirani gledalec
TV Slovenija / Knjiga mene briga / 8. 11. 2010

Gregor Lozar: O dostojanstvu pogleda
Večer / 15. 11. 2010
… v svoji knjigi Emancipirani gledalec postavi tezo, da ni predstave (vsakega estetskega dogodka, ki se ponuja pogledu, zraven gledališča likovna umetnost in njune hibridne forme) brez gledalca. Ugotavlja namreč, da tako Brecht kot Artaud (in njuni nasledniki) sledijo enaki strukturi. Umetnik v čutno obliko oblikuje misel in obenem pričakuje, da bo gledalec to misel natančno tako dojel. To naj bi ga vzpodbudilo k dejanju in ker se v gledališču tvori kolektiv (kjer vsi dojamejo enako misel), je to dejanje lahko samo revolucija.

Tomaž Krpič: Manifest o gledalcu
Delo / Pogledi / 1. 12. 2010
Podoba vedno vsebuje vizualno-spoznavni potencial, ki omogoča konstruiranje različnih kulturnih, političnih in družbenih pomenov. Sklicevanje na Rolanda Barthesa je tu več kot umestno. Kajti če je na podobi umetnik hotel zabeležiti več realnosti, kot je še prenese naš želodec, se lahko vedno zatečemo k njeni estetskosti in upamo, da je zadnja onkraj realnosti in narobe.

Jacques Ranciere: Emancipirani gledalec
Reporter / 14. 6. 2010
V zadnji knjigi Ranciere razpravlja o mestu gledalca v umetnosti in skozi to o mestu subjekta v sodobnih družbah. Zavzema se za aktivno vlogo gledalca, kajti kot pasivni gledalci se hitro lahko znajdemo v vlogi potrošnika. To rahlja družbene vezi in v političnem smislu depolitizira subjekt.

Book collections