19 EUR

Zbirka Mediakcije, knjiga št. 16
Prevod: Polona Petek
Spremna beseda: Nikolai Jeffs
12 x 16 cm
© Maska, Ljubljana, 2016
ISBN 978-961-6572-45-3

 

Zbirka Mediakcije

Franco Berardi – Bifo: Kognitarci in semiokapital

19 EUR

Franco Berardi – Bifo v pričujoči knjižici očrta poglavitne tehnološke, kulturne in družbene premene, ki so v zadnjih petdesetih letih pripeljale do novih načinov proizvodnje (postfordizem), do prekarizacije dela in fraktalizacije finančnega kapitala, ter pokaže, kakšne posledice je to pustilo na družbenem telesu in njegovih gibanjih. Skozi redefinicijo pomena politične akcije v dobi prekarnosti in analizo sodobne sestave dela s poudarkom na kognitivnem delu Berardi razdela znani marksistični pojem občega intelekta kot analitični koncept in splošno formo sodobne subjektivnosti. Svojo misel razvija v navezavi na izbrane zgodovinske dogodke, skozi katere sledi pogojem mišljenja in razumevanja prehoda od modernega industrijskega dela do kognitivnega dela, ki izvira iz novih tehnoloških možnosti.

 

Zbirka Mediakcije, knjiga št. 16
Prevod: Polona Petek
Spremna beseda: Nikolai Jeffs
12 x 16 cm
© Maska, Ljubljana, 2016
ISBN 978-961-6572-45-3

 

Iz knjige

Minilo je sto let od sovjetske revolucije, moderni obeti o napredku in demokraciji tonejo, Evropsko unijo pa z združenimi močmi uničujejo finančni absolutizem, oživljeni nacionalizmi in vojna. Večina prebivalstva na Zahodu se na zaton kolonialne dediščine in nesposobnost demokratične politike, da bi ustavila finančno plenjenje, odziva z zatekanjem v rasizem in nacionalizem, obupano poskušajoč rešiti lastno usihajočo prevlado. Demokracija je na vseh celinah našega planeta postala impotentna, politični odpor pa se je izkazal za jalovega. Zato se moderna zgodovina umika dobi barbarske teme in nenehnega nasilja.

Napočil je trenutek, da v celoti uporabimo vsebino, vpisano v gibanje, ki se je začelo v šestdesetih letih, in izterjamo vnovično neodvisnost vednosti od kapitalističnega izkoriščanja in vojne. Napočil je trenutek za premik iz polja politične akcije k polju samoorganizacije kognitivnega dela.

Kazalo

Predgovor

KRATKA ZGODOVINA OBČEGA INTELEKTA
Berkeley, 1964
Zobniki, kolesa in ročice
Rezultat petdesetih let gibanja
Znanje, delo in omrežje
Študenti, delavci in avtomatizacija
Freud, Marcuse in Mario Savio
Filozofsko imaginiranje omrežja
Izven nadzora

SEMIOKAPITAL IN PREKARNO DELO
Sestava in zavest
1977 – preobrat
Avtonomija in deregulacija
Deregulacija medijev
Semiokapital 1: financializacija
Nevidna roka in roj
Semiokapital 2: prekarizacija
Prekarnost
Strukture in stroji
Znanje kot moč
Determinizem, vladnost in roj
Wired in Adbusters

FINANČNI KAPITALIZEM IN GIBANJE OCCUPY
Uničenje Evropske unije
Finančna diktatura
Moč in nemoč gibanja Occupy
Abstrakcija in zasedba

MUTACIJA
Kognitivna mutacija
Spoznava in solidarnost
Pritegnitev pozornosti
Zemljevid zajame teritorij: orientacijski kod
Nevrototalitarizem v nastajanju
Kljubovanje mutaciji?
Zgodovina, evolucija, zavest

Nikolai Jeffs
REVOLUCIONARNI DOLG, ODLOG IN BERARDIJEVA STAVA
Spremna beseda

O avtorju

Franco Berardi – Bifo (1949) je svetovno znani marksistični in medijski teoretik, kulturni aktivist, eden najvidnejših pripadnikov avtonomističnega gibanja v Italiji 70. let in ustanovitelj razvpite piratske postaje Radio Alice. Objavil je okoli trideset odmevnih teoretskih knjig in še več pomembnih esejev. Osredotoča se zlasti na vlogo medijev in informacijske tehnologije v postindustrijskem kapitalizmu.

Knjiga v javnosti

Čr Poglajen: Franco Berardi – Bifo: “Prekarec je človek, ki je za delo vseskozi dosegljiv”
Skozi oči prekariata / 04. 04. 2020
“Prekariat je vsekakor del delavskega razreda. O tem ni dvoma. Treba pa je opozoriti, da ko prekarnost enkrat sprejmemo kot preprosto dejstvo, ki velja za določen del delavstva, s tem sprožimo val, ki bo svojo pot nadaljeval, dokler ne bo zajel celotne družbe, vse do točke, ko se bo vsak delavec zavedal dejstva, da je njegov položaj popolnoma odprt, šibak in zreduciran na prekarizirani fragmentizem.”

Gregor Butala: Franco Berardi – Bifo, družbeni teoretik: Politični boj je izgubljen, zdaj potrebujemo terapijo
Dnevnik / 26. 11. 2016
“Zamisel o univerzalnem temeljnem dohodku gre v to smer, pri čemer nanj ne bi smeli gledati kot na nekakšno podporo ali nadomestilo za brezposelnost, temveč kot na dohodek iz pravice vsakogar do obstoja.”

Jela Krečič, Igor Bratož: Obupano sporočilo v steklenici
Delo / 24. 11. 2016
“Toda prava nevarnost mezdnega dela danes po njegovem tiči razmerju do porajajočega se fašizma Evropi, Rusiji in ZDA. Podobno kot se je Hitler solidariziral razredom revnih, ponižanih delavcev in jih namesto delavci naslavljal danes na primer Trump naslavlja belopolto delovno silo ZDA.

Bifo
TV Slovenija / Studio City / 2. 1. 2017

Predavanje ob izidu knjige

Knjižne zbirke