Maskina čitalnica v času koronavirusa

Vsak ponedeljek izbrano čtivo online

Založba Maska, 2020
Maskina čitalnica v času koronavirusa
Urednik: Janez Janša

Knjiga je orožje. Vzemi jo v roke in ostani zdrav-a.

V času, ko nam pandemične razmere narekujejo, da ostanemo doma, ko je javno življenje izključeno, je čas, da smo še toliko bolj solidarni, zato smo se na Maski odločili, da vam v branje vsak ponedeljek on-line ponudimo izbrano knjigo iz Maskine založbe, oziroma izbran članek iz časopisov Maska.

Vsak ponedeljek izbrano čtivo online

Založba Maska, 2020
Maskina čitalnica v času koronavirusa
Urednik: Janez Janša

Prebrano

Knjiga online

Chantal Mouffe: Agonistika

Misliti svet politično V delu Agonistika: misliti svet politično (Agonistics: Thinking the World Politically) Chantal Mouffe opravi svojevrstno inventuro koncepta agonistične politične teorije, ki jo je razvijala vrsto let in temelji na predpostavki, da politično mišljenje terja prepoznanje ontološke dimenzije radikalne negativitete, ki je dialektično ni možno razrešiti, pa tudi ne doseči celostne objektivnosti.
Knjiga online

Mike Davis: Budov voz

Kratka zgodovina avtomobila bombe Septembra leta 1920 je jezen italijanski anarhist po imenu Mario Buda poleg newyorške ulice Wall Street pognal v zrak voz na konjsko vprego, napolnjen z dinamitom in starim železom, pri tem pa ubil 40 ljudi. Od Budovega prototipa se je avtomobil bomba razvil v “letalsko silo za reveže”, generično orožje množičnega uničevanja, ki zdaj povzroča razdejanje od Bombaja do Oklahoma Cityja.
Knjiga online

Lazar Džamić: Cvetličarna v Hiši cvetja

Kako smo posvojili in živeli Alana Forda Italijanski strip Alan Ford je izven domovine užival popularnost samo v nekdanji SFRJ, kjer je kot fenomen popularne kulture presegel vsa pričakovanja in postal kulten: danes se zdi, kot bi bil ustvarjen naravnost za jugoslovansko tržišče. Knjiga Cvetličarna v Hiši cvetja izpod peresa strokovnjaka za marketing, novinarja in kolumnista Lazarja Džamića, ki danes živi in dela v Londonu, je duhovita, lucidna in poglobljena kulturološka analiza stripa in njegove recepcije v SFRJ.
Knjiga online

Frank Ruda: Ukinimo svobodo

Zagovor sodobne rabe fatalizma Kaj če ni vselej smiselno zagovarjati »svobode«? Kaj če včasih prav zagovarjanje »svobode« zahrbtno vodi v upravičevanje zatiranja in gospostva? In navsezadnje, kaj če je v taki situaciji fatalistična drža ne samo razumna, temveč tudi edina omogoča resnično svobodo? Mar to ne bi bilo komično? Ukinimo svobodo se začne s trivialno, pa vendar redko izrečeno opazko: veliki misleci svobode (denimo Descartes, Kant, Hegel in Freud) so bili obenem tudi zagovorniki predestinacije.
Knjiga online

Bojana Kunst: Umetnik na delu

Bližina umetnosti in kapitalizma Knjiga Umetnik na delu Bojane Kunst obrača na glavo neoliberalno perspektivo in zato prihaja ob pravem času, v času varčevalnih ukrepov. Pri tem si pomaga zlasti z argumentom, da umetnosti ni več treba dokazovati, da je družbeno pomembna in koristna dejavnost, saj bi se s tem zaprla v znotrajsistemsko kapitalistično (in populistično) proizvodnjo vrednosti, temveč mora znova poiskati svojo materialno bazo in zasesti natanko tiste abstrakcije, ki zagotavljajo ohranitev sistema in reprodukcijo kapitala.
Knjiga online

Oliver Razac: Politična zgodovina bodeče žice

Za bodečo žico kot sredstvo političnega upravljanja s prostorom so v sodobni zgodovini značilni trije momenti, ki jih avtor označi za paradigmatične: prvič, izum bodeče žice, ki se zgodi leta 1874 v ZDA, kjer se je izvorno uporabljala za ograjevanje zasebnega teritorija v preriji v času t. i. osvajanja »divjega zahoda«, pri čemer je odigrala ključno simbolno vlogo v etnocidu belopoltih kolonizatorjev nad staroselskim prebivalstvom; drugič, obdobje prve svetovne vojne in uporaba bodeče žice pri pozicijskem vojskovanju; tretjič, uporaba bodeče žice v arhitekturi koncentracijskih in uničevalnih taborišč v času nacizma.
Knjiga online

Maurizio Lazzarato: Proizvajanje zadolženega človeka

Eseji o neoliberalnem stanju Videti je, da je dolg, tako zasebni kot javni, danes najpomembnejša skrb ekonomskih in političnih voditeljev. Maurizio Lazzarato pa v Proizvajanju zadolženega človeka pokaže, da dolg še zdaleč ni grožnja za kapitalistično ekonomijo, ampak se umešča v samo jedro neoliberalnega projekta. Avtor z branjem neznanega Marxovega besedila, pa tudi s ponovnim branjem spisov Nietzscheja, Deleuza, Guattarija ali tudi Foucaulta dokazuje, da je dolg v prvi vrsti politična konstrukcija in da je razmerje upnik/dolžnik temeljno družbeno razmerje v naših družbah.
Knjiga online

Sandra Bašić Hrvatin & Lenart J. Kučić: Monopoli

Družabna igra trgovanja z mediji V knjigi Monopoli avtorja želita pokazati, da medijska lastništva niso le akademska razprava, ki z medijsko prakso nima nobenega stika. Predstavljata različne, bolj ali manj uspešne modele, ki niso popolni, vseeno pa zmorejo preprečiti marsikatero sporno delovanje, saj v ozadju sprejetih zakonov tlita politična volja in zavest, da ne »država« ne »trg« nista najboljša regulatorja medijskega področja.

Knjižne zbirke