16,27 EUR

Zbirka TRANSformacije, knjiga št. 15
Urednik zbirke: Janez Janša
© Maska, Ljubljana, 2004
224 strani, 170 x 240 mm, čb reprodukcije, broširano
ISBN 961-91078-7-X

Zbirka TRANSformacije

Bojana Kunst: Nevarne povezave – telo, filozofija in razmerje do umetnega

16,27 EUR

Umetnost ni samo procedura povezovanja, nov protokol (na kar je pogostokrat skrčena s sodobnimi tržnimi mehanizmi in z njimi povezano institucionalizacijo), pač pa se tudi sama sooča z zmuzljivimi mejami svojega teritorija.

Umetnost ni več ogledalo sveta kot tudi ni kritična distanca, pač pa je predvsem tista strastna in neustavljiva borba z načini reprezentacije in vidljivosti sodobnega sveta. Užitek torej, ki pa vedno zahteva nekaj strogo zares: je neprestana produktivnost, aktivnost, zahteva in nekonformizem, odpor do ločitve dela in aktivnosti, pa tudi permanentni odpor, da bi bili transparentni in reprezentirani.

Vedno torej vztraja in se organizira prav v tistem srednjem vmes, ki ne obstane, a kjer se vendarle lahko dotaknemo.

Zbirka TRANSformacije, knjiga št. 15
Urednik zbirke: Janez Janša
© Maska, Ljubljana, 2004
224 strani, 170 x 240 mm, čb reprodukcije, broširano
ISBN 961-91078-7-X

Anatomija subjekta

“Komunikacijske in virtualne tehnologije, kiborgi in kloni, vse te možnosti in dejanskosti, ki strašijo sodobnost, ne pomenijo vojne napovedi naši človeškosti ali celo človecnosti, in tudi naše telo, ki se bo polnilo s transplantati, čipi in umetno pridelanimi genskimi stereotipi, zato še ne bo postalo obsoletno. Ne bomo postali niti odvečna telesa niti breztelesni medmrežni duhovi, ker v našem bivanju ni nikakršne nedolžnosti – čistosti. Knjiga Bojane Kunst je zavzeto pisanje in fascinantno branje anatomije Subjekta, izpeljano z dilematičnega vidika zdajšnjosti in z izbranim vpogledom v čas in prostor modernosti, ki se izteče v postmoderne umetniške prakse, ki so (če spet parafraziramo zdaj preseženo idejo mimesis in mimesis mimeseos) reprezentacije reprezentiranja. Knjiga na filozofski ravni izpelje prav to: reprezentacijo modernističnega in postmodernističnega načina reprezentiranja vmesnosti.”
Dr. Lev Kreft

Kazalo

RAZVEZAVA
Zaprimo oči: Descartes
Zvijačnost umetnega
Proteza kot spektakel
Strategija simulacije: Zamislite si svet
Znanstvena konstrukcija zunanjosti
Gledališče notranjosti
Virtualna telesa
Moderni topos umetnega
Sklep: Rahli alarm v naših čutih

POVEZAVA
Zbirke kuriozitet: Obsesivna zunanjost
Naturalija artificialija
Mesto monstruoznega
Anatomski primerek
Umetni primerek
Telo kot izguba
Mojster povezav: Leibniz
Sklep: Orkester nesličnih povezav

NEVARNE POVEZAVE
Žensko telo: Meso in kultura
Mikavnost mesa
Blago
Monstrumi: Strateške subjektivnosti
Simptomi tehnološkega telesa
Sklep: Odgocornost do kompleksnosti

O avtorici

Bojana Kunst je filozofinja in dramaturginja. Je direktorica Inštituta za gledališke znanosti na Univerzi v Giessnu in profesorica za teorijo performansa in plesa. V svojem delu raziskuje razmerja med umetnostjo in politiko. Svoje prispevke redno objavlja v različnih publikacijah doma in v tujini ter uči na umetnostnih šolah in akademijah (Univerza v Giessnu – Inštitut za uporabne gledališke študije, Das Arts v Amsterdamu). Kot dramaturginja občasno sodeluje z domačimi in tujimi avtorji, delu je tudi kot voditeljica seminarjev in mednarodnih delavnic.

Knjiga v javnosti

Maruša Perat: Bojana Kunst: Nevarne povezave – telo, filozofija in razmerje do umetnega
Družboslovne razprave XXI / 2005
Ali človeško telo, ki se ni spremenilo že stoletja in nas omejuje, izgublja bitko z modernimi tehnologijami? Gre že za skoraj tradicionalni spopad med naravnim in umetnim, ki pa po mnenju avtorice verjetno ni bil nikoli bolj aktualen kot je sedaj, še posebej s sodobno biopolitiko telesa.

Knjižne zbirke