Ali se (s)plača skrbeti?
Predavanje-performans Ali se (s)plača skrbeti? se osredotoča na plačano skrbstveno delo, kot je seksualno, negovalno in reproduktivno delo. Gre za dela, ki vključujejo dotik, bližino in osebno nego. Skozi zgodovino so jih po večini kot neplačano in nevidno delo opravljale ženske. Z zamiranjem socialne države in z izrazito komodifikacijo sveta se povečuje število zaposlenih v tej kategoriji na globalni ravni. To so dela, ki so izrazito podcenjena, feminizirana, stigmatizirana, prikrita, slabo plačana, pogosto pravno neregulirana in pripadajo polju sive ekonomije ter so posledično nevarna za delavce_ke, ki jih opravljajo. V njih se izražajo razmerja (globalnih) neenakosti in razlike v spolu, razredu in rasi. Kljub nevidnosti je to delo ključno za delovanje družbe in ekonomije ter za ohranjanje družbenih procesov. Njegova hrupna nevidnost nas je nagovorila h kuratorskemu raziskovanju.
Predavanje-performans Ali se (s)plača skrbeti? temelji na zgodbah osmih pripovedovalcev_k, ki z umetniške, raziskovalne, aktivistične in izkušenjske perspektive odpirajo dileme plačanega seksualnega dela, dela negovalk in čistilk. Delavci_ke — predavateljice, raziskovalke, aktivistke in umetniki_ce —, katerih dela, znanja in izkušnje so različno vrednotene in sprejete v družbi, bodo v predavanju-performansu postavljene_i enakovredno. Njihovo osrednje vodilo bo: komu se (s)plača skrbeti?
- Predavanje- performans
Avtorji_ce in kuratorji_ce: Linn Julian Koletnik, Alja Lobnik, Lučka Neža Peterlin
Soavtorji_ce in izvajalci_ke: Lea Aymard, Valeria Graziano, Aigul Hakimova, Nika Korenjak, Rok Kravanja, Leja Markelj, Miša Močilnikar, Darja Zaviršek
Besedilo: Linn J. Koletnik, Alja Lobnik, Lučka Neža Peterlin
Producentka: Nastja Minik Kotnik
Odnosi z javnostjo: Urška Comino
Tehnično vodstvo ter oblikovanje prostora in luči: Igor Remeta
Celostna grafična podoba: Niko Lapkovski
Produkcija: Maska Ljubljana
Koprodukcija: Moderna galerija
Finančna podpora: Mestna občina Ljubljana in Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije
Premiera: 18.12.2024
Predavanje-performans Ali se (s)plača skrbeti? bo potekal v slovenščini in angleščini.
Predavanju-performansu sledi pogovor z izvajalkami_ci, ki bo potekal v slovenščini in angleščini. Moderira: Linn Julian Koletnik.
Število obiskovalcev_k je omejeno, zato so obvezne predhodne rezervacije na: pr@maska.si.
Predavanja
- Lea Aymard: Skrivališče Kadar Razmišljanje Boli
Ključniki: #Tranzicija #TransŽenska #Skrb #OsebnaAsistanca #DuševnoZdravje #SpolnaIdentiteta
#Transspolnost #SpolnoDelo #SpolnoDeloJeDelo #TransAktivizem #DružbenaOdklonskost
- Valeria Graziano: Sile čiščenja: O odstranjevanju nezaželenih elementov in dnevu po revoluciji
Ključniki: #Čiščenje #NevidnoDelo #PravičnostČiščenja #DelitevDela #MikropolitikaDotikaInIzogibanja
- Aigul Hakimova: Nepopolna legalnost
Ključniki: #VmesniProstori #Margine #JugSever #DružbenaStigma #StrukturnaNeenakost #Patriarhat
#NevidniDelavci #KrožneMigracije #TheRuleOfLaw
- Nika Korenjak: Telesno dejanje : vzpostavljanje identitete
Ključniki: #Identiteta #UmetnostOdnosov #Intima #Igra #RazmerjeIntime #Gledališče #TeloSTelesom #Performans #SpolnoDelo
- Rok Kravanja: Druge storitvene dejavnosti, drugje nerazvrščene
Ključniki: #HomoseksualnaProstitucija #Anonimnost #SpolnoDelo #Prekarnost #PopoldanskaDejavnost #SivaEkonomija #Užitek #SodobnaUmetnost #PerformansPredavanje
#UmetniškoDelo #Masturbacija
- Leja Markelj: »Občutek, da je samo tvoja«: Afektivno seksualno delo
Ključniki:#SeksualnoDelo #IntimnoDelo #EmocionalnoDelo #Avtentičnost #Intimnost #GirlfriendExperience #AfektivniObrat
- Miša Močilnikar: Sestra, zlate roke imate
Ključniki: #Negovalka #DomZaStarejše #Empatija #Dostojanstvo #Spoštovanje #Minljivost
- Darja Zaviršek: Nasilna skrb unlimited
Ključniki: #LjudjeZOviramiInMiVsi #InstitucionalnoNasilje #Pokroviteljstvo #KonvencijaZdruženihNarodovOPravicahLjudiZOvirami #SkrbstvenoDeloKotNadzor #OspoljenoNasilje
#ProstorskaSegregacija
Nastopajoči
Lea Aymard je študirala igro, filozofijo in kulturni menedžment. Delala je kot igralka, organizatorka kulturnih dogodkov v zaporih, snemalka, steadicam operaterka in direktorica fotografije pri dokumentarnih filmih. Pod okriljem Zavoda TransAkcija je upravljala videoplatformo TransTube in izvajala medvrstniško svetovanje za transspolne osebe. Trenutno deluje predvsem kot borka za človekove pravice transspolnih oseb, umetnica in osebna asistentka.
Valeria Graziano je kulturna teoretičarka, praktičarka in izobraževalka, katere raziskave se osredotočajo predvsem na izumljanje postdelovnih imaginarijev, mikropolitičnih praks in radikalnih pedagogik. Ima magisterij iz vizualnih kultur na univerzi Goldsmiths in doktorat iz kritične teorije organizacij na univerzi Queen Mary. Trenutno je raziskovalna sodelavka na univerzi Middlesex. Njen podoktorski projekt preučuje različne »prefigurativne prakse« in vlogo imaginativnih postopkov v organizacijskem življenju kolektivov.
Aigul Hakimova se ukvarja z emancipatornimi osvobodilnimi gibanji, predvsem tistimi, v katerih so združeni ljudje z roba družbe: izbrisane_i, brezposelne_i, migrantski_e delavci_ke, prosilke_ci za azil in begunke_ci. V zadnjem obdobju se ukvarja z organiziranjem migrantske skupnosti, v kateri je primarni cilj ustvarjanje skupnostnih prostorov, ki begunkam_cem omogočajo občutek enakovrednosti in vključenosti.
Nika Korenjak je študirala primerjalno književnost in literarno teorijo na Filozofski fakulteti v Ljubljani ter dramaturgijo in scenske umetnosti na Akademiji za glasbo, radio, film in televizijo v Ljubljani. Študirala je tudi na Akademiji dramske umjetnosti v Zagrebu, trenutno pa zaključuje študij umetnosti giba na AGRFT. Deluje kot dramaturginja, asistentka režije, performerka, scenaristka, igralka in dramatičarka.
Rok Kravanja je dramski igralec, performer in mentor, ki od zaključka študija igre na ljubljanski AGRFT deluje na polju tako institucionalne kot tudi neodvisne uprizoritvene scene. Loteva se tudi projektov, ki drzneje posegajo v realno – tako je leta 2019 pri Zavodu Maska nastal njegov performans Lahko ti podarim samo užitek, v katerem razpre tematiko prostitucije kot dela.
Leja Markelj, magistrica profesorica socialne pedagogike, je asistentka na Mirovnem inštitutu. Trenutno je doktorska študentka na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, smer študiji spolov. Zanimajo jo predvsem teme na presečišču spola in dela. Na Mirovnem inštitutu sodeluje pri projektih tematskega sklopa Spol, ki obravnavajo enakost spolov, feministična gibanja, seksualno delo, skrbstveno delo in študije moškosti.
Miša Močilnikar je diplomirana kulturologinja, trenutno pa dokončuje magistrski študij socialnega dela s starejšimi na ljubljanski Fakulteti za socialno delo. Hkrati je tudi negovalka v domu za starejše občane ter zastopnica oseb z demenco in njihovih svojcev v združenju Spominčica Alzheimer Slovenija.
Darja Zaviršek je predstojnica Katedre za socialno vključevanje in pravičnost na ljubljanski Fakulteti za socialno delo, kjer je začrtala temelje sodobnih konceptov socialnega dela na področju ljudi z ovirami in etničnih manjšin. Leta 2018 je izšla njena knjiga Skrb kot nasilje, v kateri se ukvarja s tem, kako se skrb, ali pa tisto, kar se manifestira kot skrb, spreminja v moč, ta pa pogosto v nasilje.