knjiga=dogodek #0

11. 6. 2021, Nova Pošta

Mreža Slovenski gledališki založniki je bila vzpostavljena leta 2016 z namenom, da poveže slovenske založnike, ki izdajajo strokovno literaturo s področja uprizoritvenih umetnosti. Sprva smo nastopali skupaj zato, da bi dosegli večjo vidnost na velikih založniških prireditvah, kakršni sta Slovenski knjižni sejem in Slovenski dnevi knjig. Prav posebej nas druži vloga v izdajateljskem polju, lahko bi rekli, da gre za manjšinsko pozicijo, saj gledališki založniki s svojo izdajateljsko politiko v prostor pogosto vnašajo nevidne, obrobne in nišne vsebine, ki se ob populizmih vseh vrst vse težje borijo za obstanek in že s svojim vztrajanjem močno prispevajo k stanju širše založniške krajine.

11. 6. 2021, Nova Pošta

Urnik

15.00 Otvoritev sejma Slovenskih gledaliških založnikov
16.00 Predstavitev knjige Marc Augé: Hvalnica kolesu (Maska)
17.00 Predstavitev knjige Alja Tkačev, Igralka s svinčnikom, Izbrani dnevniki (1962–1991)
(SLOGI – Slovenski gledališki inštitut)
18.00 Predstavitev knjige Rapsodija za gledališče: Srečanje gledališča in politike v sedmih
točkah Alaina Badiouja v njegovem delu Rapsodija za gledališče (Knjižnica MGL)
19.00 Predstavitev knjige Skupnost emancipiranih misli in teles: Metodologije beleženja
slovenskih avtoric sodobnega plesa 2 (Emanat)
20.30 LELEE (Jelena Rusjan, Damjan Manevski, Jan Kmet)
21.30 DJ Taja

Maska

Marc Augé: Hvalnica kolesu
Prevod: Sonja Dular

Kolesarski protesti v Ljubljani (in sporadično po celi Sloveniji) trajajo že več kot eno leto. Iz praktičnih razlogov kolesarjenja se je kolo med protesti spremenilo v politični simbol, celo simbol antifašizma. Arbitrarno ali ne, o teh simbolih, o strategijah, o uspehih in neuspehih trajajočega protestniškega gibanja se bomo pogovarjali s Tjašo Pureber, avtorico spremne besede Hvalnice kolesu, in Janezom Janšo, urednikom omenjene knjige in Miho Zadnikarjem, aktivnim udeležencem protestov. Pogovor bo moderiral Aleš Mendiževec.

Pospremljeno z video instalacijo Hvalnica kolesu: Hvalnica kolesu antropologa Marca Augéja vrača kolesu njegovo utopičnost in to v času vnovične kolesarske eksplozije. Vsi spet kolesarimo in to v vedno več namenov. Mitologija kolesa se danes zato zdi toliko bolj realna. Kratek video prek različnih, naključnih in malo manj naključnih govorcev – Igor E. Bergant in Marko Peterlin – predstavlja tri ključne dimenzije odnosa do kolesa: oseben odnos posameznika, urbanističen vpliv in športna mitologija. (Idejo zdravega življenja smo namenoma zatrli v kali.)

Video: Asiana Jurca Avci
Idejna zasnova: Aleš Mendiževec

SLOGI – Slovenski gledališki inštitut

Alja Tkačev, Igralka s svinčnikom
Izbrani dnevniki (1962–1991)
Urednika Nela Malečkar (MK) in Primož Jesenko (SLOGI)

Knjiga Igralka s svinčnikom, izbor iz dnevnikov Alje Tkačev (1962–1991), ki jo je Slovenski gledališki inštitut pripravil v sozaložništvu z Mladinsko knjigo, ponudi precizen vpogled v dnevniško prozo Alje Tkačev, markantne igralske interpretke, pesnice in lutkarice, prevajalke, avtorice dramskih partitur in pedagoginje, ki je bila ena prvih izstopajočih igralk Mladinskega gledališča in pozneje gonilna sila več gledaliških skupin zunaj institucije. Dokumentarni pogovor z gosti Vinkom Möderndorferjem, Nino Skrbinšek in Marušo Oblak, tesnimi sodelavci Alje Tkačev, bo predstavil tudi nekaj odlomkov iz dnevnikov.

Knjižnica MGL

Srečanje gledališča in politike v sedmih točkah Alaina Badiouja v njegovem delu Rapsodija za gledališče
Prevod: Katja Zakrajšek
Spremna beseda: Mladen Dolar

Tri razmerja med avtorjem, politiko in gledališčem treh na videz ujemajočih se oseb, ki s svojim stasom, starostjo in stopnjami urbanosti prinašajo svoja stališča, jih predstavljajo in nikakor ne vsiljujejo. Prikazujemo difuznost treh nadpomenk in njihovo soodvisnost z vsemi ujemajočimi in nasprotujočimi si silnicami. Trije študiozni performerji, dva študenta igre in uveljavljeni igralec prinašajo svojstveno post festum občutje branja te nenavadne literature in s svojimi različnimi vtisi dodajajo na pomenu rapsodičnosti. Slednja je tudi osrednji motiv performativne uprizoritve, ki presega meje klasične bralne uprizoritve teoretskih besedil.

Koncept in režija: Aljoša Živadinov Zupančič in Nika Korenjak
Kostumografija: Dajana Ljubičić
Vizualije: Asiana Jurca Avci
Performerji: Branko Jordan (MGL), Maks Dakskobler in Mak Tepšić (AGRFT)

EMANAT

Skupnost emancipiranih misli in teles 2
Metodologije beleženja slovenskih avtoric sodobnega plesa

Projekt Metodologije beleženja se od leta 2013 sistematično usmerja k dokumentaciji koreografskih praks slovenskih avtoric. Glavna oblika te notacije je bila v preteklih letih intervju v živo med izbrano koreografinjo in plesno_im teoretičarko_jem oziroma kritičarko_jem. Rezultati te prakse so bili članki, ki so opravili zgodovinski pregled prakse koreografinje z nekaj poudarka na temo in vsebino njenih koreografskih del. Do sedaj smo tako zabeležili že 17 koreografskih praks, del njih pa zajeli v prvem delu knjige Skupnost emancipiranih misli in teles, ki je izšla leta 2018. Na podlagi do sedaj nastalih, a še ne objavljenih intervjujev ter novo sestavljenih člankov bomo v letu 2021 izdali 2. del knjige Skupnost emancipiranih misli in teles. Na dogodku knjiga = dogodek bomo predstavili enega izmed člankov knjige v nastajanju, in sicer prispevek Pie Brezavšček, ki analizira koreografijo Andreje Rauch Podrzavnik kot afirmacijo zapostavljenih potencialnosti telesa. Prispevek skozi dva formata popisuje delo slovenske koreografinje. Prvi, poimenovan ’koreografski pojmovnik’, je nastal kot predelava serije pogovorov, ki so se med avtorico in koreografinjo začeli že leta 2015. V drugem delu članka pa avtorica in koreografinja predstavljata popis predzgodb in ozadij več projektov koreografinje ter kritiške odzive, ki jih je prineslo njeno več kot dvajsetletno profesionalno ustvarjanje.

Ustvarjalci

Idejna zasnova dogodka: Petra Pogorevc in Alja Lobnik
PR: Urška Comino in Taja Lesjak Šilak
Oblikovanje: Nika Lapkovski
Produkcija: Slovenski gledališki založniki: Emanat,  Knjižnica MGL, Maska Ljubljana, SLOGI – Slovenski gledališki inštitut
Tehnično vodstvo: Igor Remeta za Novo pošto
Video: Vid Hajnšek
Idejna zasnova videa Hvalnica kolesu: Aleš Mendiževec
Video Hvalnica kolesu: Asiana Jurca Avci

Maska, Aleš Mendiževec in Gregor Moder

Slovenski gledališki inštitut, Ksenija Kaučič

Knjižnica MGL, Petra Pogorevc

Emanat, Sabrina Železnik

Odzivi javnosti

Nina Gostiša: Umetnost je tu, da se odziva na družbene razmere
Delo/ 15.6.2021
“..teorija ne sme ostati zaprta v svoj mikro hermetični svet, ampak je lepo, da se povezuje s popularno kulturo, da postane bolj odprta in dostopna.”

Foto: Asiana Jurca Avci

Z nami je bil tudi Barcaffé.

Poglej tudi

  • Zadnji projekti
  • Voyager
  • Peekaboo Pointe na Maski
  • Maska na mednarodnem knjižnem sejmu v Frankfurtu 2023
  • ZDAJ JE TUKAJ!
  • Festival performansa 2023
  • Takorekoč – cikel gledaliških esejev
  • Prihodnost bo feministična
  • Vrhunec
  • Krize
  • Nedoločljivo vprašanje
  • Vsi projekti