Maska – Stayin’ Alive
Maska, časopis za scenske umetnosti, je prvič izšla leta 1920, leta 2020 smo izdali 200. številko v treh zvezkih.
Razstava predstavlja razgibano dejavnost zavoda Maska, ki se je iz začetnega izdajanja revije razširila na knjižne izdaje, umetniško produkcijo in izobraževanje. Razstavljeni plakati obeležujejo bogato oblikovalsko zgodovino Maske, saj so pri njeni vizualni podobi sodelovali sijajni ustvarjalci in ustvarjalke (France Kralj, Matjaž Vipotnik, Irena Woelle, Samo Lapajne, Martin Bricelj, Martin Mistrik, Miha Turšič, Ajdin Bašić). Razstavo je oblikovala Toni Soprano Meneglejte, plakate zanjo pa oblikovalka Niki Lapkovski.
Razstava Maska – Stayin’ Alive v GT22 bo odprta do 8. junija 2022.
- Razstava
Kuratorji: Pia Brezavšček, Janez Janša, Alja Lobnik
Prostorsko oblikovanje in zasnova: Toni Soprano Meneglejte
Grafično oblikovanje: Niki Lapkovski
Tehnična izvedba: Igor Remeta
Koprodukcija: Zavod Maska, Ustanova fundacija Sonda, GT22, Moment Maribor, Festival Borštnikovo srečanje
Z razstavo v okviru Festivala Borštnikovo srečanje predstavljamo razgibano dejavnost zavoda Maska, ki se je iz začetnega izdajanja revije razširila na knjižne izdaje, umetniško produkcijo in izobraževanje. Posebnost revije Maska je tudi v njeni bogati oblikovalski zgodovini, ki je nanizala vrsto imen (France Kralj, Matjaž Vipotnik, Irena Woelle, Samo Lapajne, Martin Bricelj, Martin Mistrik, Miha Turšič, Ajdin Bašić) pomembnih za širšo oblikovalsko krajino.
Letos smo v sodelovanju z mentorjem Boštjanom Botasom Kendo in študenti magistrskega študija grafičnega oblikovanja na ALUO prenovili vizualno podobo Maske. Prvo izmed treh 200-tih številk sta oblikovali Nika Lapkovski in Nina Ninković.
Predstavili bomo dva umetniška projekta v Maskini produkciji. Mateja Bučar bo v UGM gostovala s performansom Parquet Ball, ki je nastal na pobudo revije Maska. Ob 100. številki smo umetnike, o katerih je Maska pisala, prosili, naj si zamislijo projekte, ki jih bodo izvedli ob izidu 200. številke, načrtovane sicer za leto 2023. Del razstave bo tudi uprizoritev besedila Simone Semenič jerebika, štrudelj, ples pa še kaj, kjer postaneta filmska in metagledališka govorica podlaga za neke vrste ambientalno filmsko postavitev. Besedilo je uprizorjeno kot (nemi) film s podnapisi. Umetniška praksa Maske v svoji dolgi zgodovini priča o tem, da je v osišču njenega zanimanja vselej preizpraševanje produkcijskih formatov in raztegovanje misli o gledališču.
Razstavo, ki bo vključevala različne ravni materialnosti – fizično, grafično, digitalno -, bo oblikovala Toni Soprano Meneglejte.
Ves čas razstave bo velik izbor Maskinih publikacij na voljo z 10% popustom v Mestni knjigarni Maribor (Ulica 10. oktobra 4).