Miss mobile

Projekt Janeza Janše
Premiera: Umetniški center Vooruit, Gent, Belgija, 2001

Miss Mobile je interaktivni performans, v katerem se v realnem času oblikuje virtualna skupnost med izvajalci, gledalci in oddaljenimi sogovorniki. Slednji postanejo osrednji protagonisti dogodka, ki problematizira sodobne konstrukcije medijske realnosti, utemeljene na razgaljanju intime v javnem prostoru. Programi in oddaje kot so Big Brother, Jerry Springer Show, Oprah Show ali, nenazadnje, Res je!, temeljijo na vulgarnem razumevanju demokracije, ki vsakemu sodelujočemu zagotovi njegovih 5 minut slave. Ti visoko manipulativni programi spreminjajo totalitarno in panoptikumsko situacijo v zabavo in tako zakrijejo razsežnosti nadzora, vpisanega v visoko razvite sodobne družbe. Miss Mobile je dogodek z elementi talk showa, kvizov, multimedialne umetnosti in vizualne instalacije. Je predstava, ki mehanizme delovanja množičnih popularnih tv programov in njihove manipulativne učinke obrne navzven.

Projekt Janeza Janše
Premiera: Umetniški center Vooruit, Gent, Belgija, 2001

Ustvarjalci

Projekt Janez Janša
Performer: Janez Janša
Slikar: Sašo Vrabič
Producent: Barbara Hribar
Postprodukcija: Tina Dobnik, Maska Produkcija
Premiera: Umetniški center Vooruit, Gent, Belgija, 2001

MIss Mobile v javnosti

Luk Van den Dries in Nele Decock: Stran od fikcije (nihče ne opazuje)
Janus (Antwerpen). št. 9 / 2001
Z duhovitostjo in občutkom je Hrvatin s pomočjo mobilnih telefonov ustvaril kontaktno oddajo. Od občinstva je izvabil osem telefonov in začel navezovati stik z ljudmi na drugem koncu linije. S pripravljenim mikrofonom je Hrvatin pregledal napravice kot precizen kirurg. »Povejte nam svoje ime in ostanite na zvezi.« Izvajalec je ustvaril mrežo pogovorov. Osem neznancev je bilo s pomočjo mobilne telefonije nenadoma navzočih. Izbezani so bili iz svoje zasebnosti, da bi slišno sodelovali v nečem, kar je bila zanje popolnoma nejasna gledališka domislica. Zvočno ojačani so bili katapultirani v javen prostor. Temu so, ena za drugo, sledile predstavitve, kdo ti ljudje so. »Kako bi se opisali? Saj veste: ste dobra ali slaba oseba, kakšnega značaja ste? Koliko merite? Kdaj ste videti zapeljivi? Kaj naj rečem tem ljudem, da bi se lahko dokopal do osmega telefona? Ali menite, da je revolucija mogoča? Čemu lažete? Ima mati pravico udariti svojega otroka? Kaj je vaše sporočilo svetu?« Hrvatin je zastavljal vprašanja z nenarejeno lahkotnostjo.

Jaša Kramaršič: Diskretno naprej
Mladina / 10. 6. 2002
»Performans mobilne telefonije« Miss Mobile, družabna, v slogu talk showa potekajoča igra za čredo in perfidnega moderatorja, kar Hrvatina samega, je pač dokaz o delovanju sredstev množične hipnoze tudi na predvidoma le malce drugačno od ciljne televizijske publike. Ki se pusti veščemu Hrvatinu preštevati in določati po spolu, ki ubogljivo, celo z zanosom, na ukaz dviguje glasovalne lističe in Hrvatinu prepusti tudi svoje malike, mobitele s pripadajočimi, drugače tako varovanimi impulzi. Še teže od občinstva pa se sladkostim spektakla, priložnosti, da pride do besede, odpovedo preko šestih telefonov iz občinstva poklicani kandidati za miss oz. mistra, ki previdno drezajočemu glasu iz škatle zaupajo intimnosti, kot so za koga so volili, stopnjo zaužitega alkohola, bizarne svetonazorske opredelitve, telesno konstitucijo, frustracije in nezadovoljstvo s samim seboj. No, Hrvatinu sicer ni uspelo, da bi mu kandidat priznal, kaj je zatajil lastni materi, a konec koncev smo z rezultati njegovega antropološkega laboratorija – mimogrede: ezoterika in duhovnost sta definitivno passe, v modi so dolgočasni nemški hekerji – lahko zadovoljni in se lahko primerjamo z razvitim svetom, denimo z Ameriko, kjer je bila reč premierno uprizorjena.

Darinka Nikolić: Kruta učna ura demokracije
Dnevnik (Novi Sad) / 2. 7. 2002
Miss Mobile Emila Hrvatina je eden najbolj inteligentnih, najdrznejših in najbolj kritično angažiranih prispevkov v letošnjem programu Infanta. Njegov interaktivni performans, v katerem sodelujejo gledalci v dvorani ter, na virtualen način, nevidni ljudje z druge strani linije, ki jih je v dogodek vpeljal prek mobilnih telefonov z zavidanja vrednim manipuliranjem, je do paroksizma pripeljan in od znotraj prikazan, ter z vrhunsko medijsko tehnologijo izpopolnjen princip »kruha in iger«, ki se danes imenuje »talk show« ali kontaktna oddaja, kakorkoli hočete imenovati vso to pahljačo laži, ki ima za namen odvračati vaše misli od osnovnih problemov (sveta, družbe, posameznika) in ki najbolj nesramno manipulira z vašimi življenji in vam daje lažen občutek prisotnosti in sodelovanja.

Baž Lukan: Za začetek v Tivoli
Delo / 24. 5. 2002
Solo performans »mobilnega moderatorja« Emila Hrvatina Miss Mobile je zanimiv poskus, ki na nov način problematizira razmerje med zasebnim in javnim.

M.T., M.V.: Miss Mobile
Delo / 31. 5. 2002
Miss Mobile je interaktivni dogodek, ki problematizira sodobne medije; ti s programi in oddajami kot so Veliki brat, Show Jerryja Springerja, Oprah Show, ali, nenazadnje Res je!, razgaljajo posameznikovo intimo v javnem prostoru. Performans Miss Mobile zato vsebuje elemente pogovornih oddaj, kviza, multimedialne umetnosti in vizualne instalacije in je predstava, ki prikaže mehanizme delovanja množičnih popularnih televizijskih programov in njihov manipulativni učinek.

Nela Valerjev: Miss Mobile Emila Hrvatina v Njujorški La Mami
Novi list (Rijeka) / 15. 4. 2002
Performans Miss Mobile zadnji je v nizu Hrvatinovih projektov, ki raziskujejo razmerje med zasebnim in javnim. Cikel je začel z akcijo prostovoljnega darovanja solz z naslovom Kabinet spominov s katero je predlani gostoval v Zagrebu, kakor tudi v njegovi poslednji predstavi Q&A. Very Private, Very Public, ki bo predstavljena na letošnjem Tednu sodobnega plesa v Zagrebu.

Mario Brandolin: Drive in Camillo na sceni v Sedilisu
Messaaggero Veneto (Videm) / 1. 8. 2002
Njegovo (Hrvatinovo) zadnje delo, predstavljeno aprila letos v gledališču LaMama v New Yorku, templju eksperimentalnega gledališča 20. stoletja, je naslovljeno Miss Mobile. Gre za zabavno in ironično prestavitev manije mobilnega telefoniranja, ki vpelje gledalce v igro sms sporočil in odtujitve mobilnega komuniciranja.

Pretekle izvedbe

2009
29/08 Festival Off limits, Dortmund, Nemčija
14/06 Festival Rdeči Revirji, Hrastnik
2008
03/08 Künstlerhaus Mousonturm Frankfurt
02/08 Künstlerhaus Mousonturm Frankfurt
2006
25/10 Stara mestna elektrarna, Ljubljana
01/07 Festival Baltoscandal, Tallin
30/06 Festival Baltoscandal, Tallin
2005
08/10 ICA, London
07/10 ICA, London
2003
18/05 LOS ANGELES, CA, ZDA
15/05 Riverside, CA, ZDA
22/03 Rim, Italija
27/01 BOSTON, MA, ZDA
18/01 Zagreb, Hrvaška
10/01 SANTA ANA, CA, ZDA
2002
27/09 Centre Popidou Paris F
28/06 Festival Infant, Novi Sad
31/05 Festival Exodos Ljubljana
15/04 LaMama NEW YORK USA

Poglej tudi

  • Zadnji projekti
  • Voyager
  • Peekaboo Pointe na Maski
  • Maska na mednarodnem knjižnem sejmu v Frankfurtu 2023
  • ZDAJ JE TUKAJ!
  • Festival performansa 2023
  • Takorekoč 2022/2023
  • Prihodnost bo feministična
  • Vrhunec
  • Krize
  • Nedoločljivo vprašanje
  • Vsi projekti