Prihodnost 14B: Kletka birokracije, zemljevid gentrifikacije in prostori potencialnosti
Razstava Predstava mesta na ogled postavlja umetniška dela, ki odslikavajo in kritično premišljujejo različna obdobja iz življenja mesta Ljubljana. Razstavo je kuriral Igor Španjol. Na razstavi sodeluje tudi Kolektiv Prihodnost 14B z instalacijo Kletka birokracije, zemljevid gentrifikacije in prostori potencialnosti.
- Skupinska razstava
+MSUM, Ljubljana, 30. 1.–1. 6. 2025
Idejna zasnova instalacije in javnih intervencij: Olja Grubić, Ida Hiršenfelder, Tea Hvala, Andrej Koruza, Rok Kranjc
Podpora: Alja Lobnik
Scenografija: Toni Soprano Meneglejte
Producentka: Nastja Kotnik
Produkcija: Maska Ljubljana
Partnerji: Ustvarjalni laboratorij Krater, +MSUM Moderna galerija
Kdo pije, kdo plača

Kdo pije, kdo plača
Tri intervencije – tri priložnosti za sejanje Prihodnosti 14b
Intervencije so del razstave Predstava mesta, ki je v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova (+MSUM) na ogled do 1. Junija letos.
Sobota, 5. april, 11.00–12.30
Četrtek, 24. april, 17.00–18.30
Petek, 16. maj, 17.00–18.30
Zbor: Recepcija +MSUM (Kulturna ploščad Metelkova)
Odposlanke iz Prihodnosti 14b potrebujejo vašo pomoč. Potovale so v naš čas, da bi pomagale vzpostaviti pogoje za svojo prihodnost in s tem sklenile kavzalni krog.
V treh javnih intervencijah bomo skupaj z njimi eksperimentirali, kako daleč lahko posežemo v realnost in kako lahko mestne ulice, avtobusi in kafiči za trenutek postanejo poligon za preizkušanje postkapitalističnih alternativ. Utopija kot metoda – nenačrtovani sprehod skozi mesto (dérive) kot strategija – ekonomija kot igra.
Vsakič se bomo zbrali na recepciji +MSUM in se skupaj povzpeli v drugo nadstropje do železne kletke birokracije, obdane z arhivom predmetov iz prihodnje preteklosti. Od tam se bomo s kolektivnim spominom na prihodnost, ki se še ni zgodila, podali na dérive skozi mesto v iskanju univerzalne temeljne kave. Pogovarjali se bomo, kot da je Prihodnost 14b že tu – potujoči mehurček sredi kapitalističnega realizma –, ob tem pa bomo s pomočjo predmetov subtilno sejali fikcijo v realnost ter morda celo koga prepričali, da se nam pridruži in ta mehurček razširi.
Pot bomo zaključili v enem od tistih ljubljanskih kafičev, ki se še uspešno izogibajo gentrifikaciji. Tam bomo nadaljevali pogovor ob pijači, ki jo bomo plačali s kartico za univerzalne temeljne storitve.
Pridite, da ugrabimo prihodnost skupaj. Vse, kar potrebujete, je radovednost in odprtost.
- Kletka birokracije
Prihodnost 14b temelji na odrasti, ekofeminizmu in medvrstni pravičnosti. Ta načela je prvič udejanjila v podivjani gradbeni jami za Bežigradom, ki jo upravlja kolektiv Krater in je pred letom dni postala njen prvi dom.
Razstavljena železna kletka v +MSUM služi kot stičišče med sedanjostjo in Prihodnostjo 14b.
V Prihodnosti 14b ta konstrukt stoji kot brutalistični spomenik birokraciji kapitalistične preteklosti. V sedanjosti pa je kletka – začasno prestavljena iz Kraterja – živi simbol prekarnosti, podplačanega kreativnega dela in vsakodnevnega boja za obstoj. Krater, ki ne bi obstal brez ekonomij solidarnosti, uteleša zamisel, da je prostor mogoče naseliti drugače.
Kletko obdaja anarhiv predmetov, ki dokumentirajo dolgotrajni boj za pristno ekonomijo blaginje, ki jo Prihodnost 14b uživa. Med razstavljenimi artefakti boste našli pametne kartice za univerzalni temeljni dohodek, postkapitalistične delovne pogodbe in druge sledi preteklih kvaziutopičnih modelov, pri katerih je vedno bil neki »keč«.
- Zemljevid gentrifikacije in prostorov potencialnosti
Odposlanke iz Prihodnosti 14b potrebujejo vašo pomoč. Potovale so nazaj v naš čas, da bi pomagale vzpostaviti pogoje za svojo prihodnost in tako sklenile kavzalni krog.
Instalacija vključuje nemi zemljevid Ljubljane, ki bo spregovoril s pomočjo vaših prispevkov. Povabljeni ste, da nanj vpišete ime, naslov in ceno kave v svojem najljubšem kafiču. Zakaj? Prvič, poleg tega, da potrjujemo staro resnico – cena kave raste s stopnjo gentrifikacije – bo vaša ocena stanja odposlankam pomagala potrditi, da se nahajajo/mo v pravem (torej ravno prav zajebanem) času, zrelem za prevrat. Drugič, kafiči, kjer je kava še dostopna, so prostori, kjer se ohranja duh skupnosti. Ti dokazujejo, da se prekarci vedno znajdejo/mo, četudi to pomeni tri ure vožnje do kave, ki si jo še lahko privoščijo/mo. Prav v teh kafičih, pravijo odposlanke, vzklijejo pogovori, se sklenejo zavezništva in odprejo poti za Prihodnost 14b.
- Javne intervencije »Kdo pije, kdo plača?«
Aprila in maja vas vabimo, da se skupaj z odposlankami odpravite na pot do mehurčkov Prihodnosti 14b, ki so že prisotni v mestu – do kafičev, v katerih je kava temeljna dobrina, za katero se ne ve točno, kdo jo plača, je pa jasno, kdo pije. A to ni le potovanje za kavo – gre za razpravo, druženje in soustvarjanje pogojev za drugačen svet. Na poti bomo skupaj raziskovali vprašanja o dostopnosti osnovnih dobrin, skupnosti in solidarnosti. Potovanje bo polno humorja, ironije in, morda, tudi obupa – a na koncu bomo za kave plačali s kartico za univerzalne temeljne storitve, ki zna vliti kanček upanja v možnost alternativ. Vse, kar potrebujete, je radovednost in odprtost. Za kavo in prevoz poskrbimo mi. Lokacije in datumi potovanj bodo objavljeni naknadno.