Trije redi časa: 1993-2013-2023

Dogodki ob 20. letnici ustanovitve zavoda Maska
15. – 19. oktober 2013, Ljubljana

Zakonske spremembe v začetku devetdesetih let 20. stoletja omogočijo legalizacijo novih oblik umetniške produkcije, ki sprožijo silovit razvoj zasebne pobude v kulturi. V tem obdobju začnejo delovati številne nevladne organizacije, v okviru katerih nastajajo in se razvijajo nove produkcijske oblike in načini, ki v slovenski in tudi mednarodni prostor prinašajo nove vsebine in pristope k umetnosti ter pri tem dosegajo vrhunske rezultate. Ob 20. obletnici ustanovitve zavoda Maska v sodelovanju s številnimi partnerji pripravljamo več dogodkov, ki naj bi razprli nove poglede na prihodnost umetniškega in kulturnega udejstvovanja ter jo obenem kritično osvetlili.

Obiskovalci se bodo lahko udeležili dveh večerov, posvečenih legendarnima uprizoritvama iz začetka devetdesetih let (Kako sem ujel Sokola Iztoka Kovača in Molitveni stroj Noordung Dragana Živadinova), in sodelovali na maratonu Umetnost, ki nenehno govori, na katerem se bo trinajst režiserjev pogovarjalo s trinajstimi kritiki o uprizoritvah iz tistega obdobja. V Muzeju sodobne umetnosti Metelkova bo postavljena razstava 1:1, posvečena umetniški produkciji, ki vztraja skozi daljše časovno obdobje, potekal pa bo tudi simpozij Umetnost in življenje: Produkcije časovnosti v umetnosti, ki bo prevpraševal načine dela v umetnosti. Dogodek bomo zaključili v Menzi pri koritu na Metelkovi (Kabinet čudes Brutka Bimbiča, TLŽ ter DJ program jača plošč BIGorja) kot reprezentantivnem prizorišču urbane družabnosti. Ob dogodku Trije redi časa bo izšla posebna številka revije za scenske umetnosti Maska z naslovom Slovenska postalternativa 1993-2013, ki bo posvečena refleksiji načinov umetniške produkcije v zadnjih dveh desetletjih.

Dogodki ob 20. letnici ustanovitve zavoda Maska
15. – 19. oktober 2013, Ljubljana

Program

Torek, 15. oktober
Španski borci – Center kulture
17.00  Kako naprej?  okrogla miza ob izidu revije Maska letn. XXVIII, št. 157–158: Slovenska postalternativa  1993-2013
19.00 Iztok Kovač & Janez Janša: Sokol!  premiera I
20.30  Otvoritev
21.00  Iztok Kovač & Janez Janša: Sokol! premiera II
22.00  Pogovor z avtorjema po predstavi Sokol!; vodi Jedrt Jež Furlan.

Sreda, 16. oktober
Španski borci – Center kulture

17.00  Z zvokom o plesu • predstavitev delavnice z dijaki Gimnazije Poljane
19.00  Iztok Kovač & Janez Janša: Sokol!
Slovenska kinoteka
21.00  Dragan Živadinov: Molitveni stroj Noordung • komentiran informans, pogovor in predstavitev knjige  Svet Kozmonavtov, balerin in svečenic; vodi Andreja Kopač.

Četrtek, 17. oktober
Muzej sodobne umetnosti Metelkova Metelkova
10.00 – 18.00  Umetnost in življenje: Produkcije časovnosti in umetnosti  simpozij
20.00• 1:1 otvoritev razstave

Petek, 18. oktober
Center urbane kulture Kino Šiška
17.00 – 24.00  Umetnost, ki nenehno govori   maraton pogovorov
Na maratonu pogovorov se bo trinajst režiserjev pogovarjalo s trinajstimi kritiki o izbranih uprizoritvah z začetka devetdesetih let. Vsakokrat bodo za govorniško mizo sedli režiser izbrane predstave, kritik, ki jo je recenziral, in moderator.

Sobota, 19. oktober
Menza pri koritu, AKC Metelkova mesto
20.30 – 03.00
Tajna Loža Živih  legendarni gledališki impro
Kabinet čudes Brutka Bimbiča  koncert: Bratko Bibič & The Madleys
Jahač plošč BIGor  muzika za ples

Produkcija

Produkcija: Maska
S podporo: Ministrstvo za kulturo RS, Mestna občina Ljubljana, Javna agencija za knjigo RS, ERSTE fundacija, Evropska komisija v okviru TIMeSCAPES; Working with – In Time
Izvedba projekta je financirana s strani Evropske komisije.
Koproducenti in partnerji: Zavod EN-KNAP / Španski borci, Zavod Delak, Slovenska Kinoteka, CUK Kino Šiška, Menza pri koritu (Metelkova mesto), Moderna galerija, Ljubljana, JSKD, Slovensko društvo za estetiko, Gimnazija Poljane
Medijski partnerji: Mladina, Radio Študent

Trije redi časa v javnosti

Neža Mrevlje: Zavod Maska: Kako naprej?
Siol.net / 14. 10. 2013
Spraševanja, kako naprej, se bodo lotili na javni mizi v Španskih borcih v torek, 15. oktobra, ob 17. uri. Pogovor bo spodbudila jesenska revija Maske z naslovom Slovenska postalternativa 1993‒2013. Tako s prispevki v reviji kot v pogovoru v zavodu želijo analizirati aktualne razmere, v kateri nastaja slovenska neodvisna produkcija, ujeta v zahteve financerjev, vse bolj podhranjeno javno finančno podporo, ki vodi v hiperprodukcijo in prekarnost.

Jela Krečič: Kako smo v devetdesetih ujeli sokola in plesali balet
Delo / 18. 10. 2013
Za dolgoletnega direktorja Maske Janeza Janšo je s stališča današnjega delovanja kulturnega sistema nepredstavljivo, da je nacionalna Opera in balet leta 1993 tja spustila projekt, kakršen je bil Molitveni stroj Noordung. Toda hkrati je nezamisljivo, da ta predstava s svojim uspehom in odmevom v tujini ni postala model sodelovanja in oplojevanja med javnimi institucijami in nevladnim kulturnim ­»sektorjem«.

20-letnica zavoda Maska
Radio Slovenija / ARS program / Arsov forum / 7. 10. 2013
Janez Janša: Mi smo v letu 2013 probali najti projekte ki trajajo dlje, v času ki ne gre v ta sezonski projektni princip, ampak enostavno vztrajajo v trajanju. Kar je pač v umetniškem kontekstu izjemno težko, ker je logika financiranja projektna in ne časovna. To je bila druga časovna točka. Tretja časovna točka, leto 2023 je pa tudi razmišljanje o prihodnosti. Na nek način gre tukaj za navezavo na razstavo ki smo jo naredili skupaj z Moderno galerijo let 2006, ko smo povabili avtorje o katerih smo takrat pisali v Maski, naj probajo si predstavit projekt ki ga bojo lahko uresničili v letu 2023. Osnovni občutek ki smo ga dobili v vseh teh odgovorov je bil ta, da se prihodnosti ne da misliti. In to je neka temeljna razlika med začetkom 20. stoletja ko so tako rekoč vse misli bile uprte v prihodnost. Pred nami je bilo fantastično stoletje, vsi so gledali naprej. Danes pa pravzaprav nismo sploh zmožni tega misliti.

20 letnica zavoda Maska
Radio Slovenija / ARS program / Kulturna panorama / 12. 10. 2013
Janez Janša: Kar je zelo pomembno je to, da Maska ne predstavlja nobene svoje produkcije za razliko od drugih, ki pač delajo obletnice in na nek način se spominjajo samih sebe in kažejo svoja dela. mi tokrat ne kažemo nobeno svoje delo. res je da bo dogodek odprt z okroglo mizo o izidu nove številke Maske. Ampak ta nova številka Maske se ukvarja s slovensko post alternativo, ne pa z Masko.

Maja Vojska: Dvajset let zavoda Maska
Dnevnik / 14. 10. 2013
Tedaj so zakonske spremembe omogočile legalizacijo novih oblik umetniške produkcije in po besedah direktorja Maske Janeza Janše dogodki ob obletnici temeljijo na takratnih spremembah, poleg tega se dotaknejo tudi stanja danes in v prihodnosti.

Trije redi časa: 1993-2013-2023, za nove načine umetniške produkcije
Radio Študent / 14. 10. 2013
Janez Janša: In tukaj včasih dosti težko zabrisati razliko med umetniško produkcijo, umetniškim delovanjem in vsakdanjim življenjem zaradi tega, ker praktično ga ni umetniškega izdelka, ali pa umetniške produkcije ali pa umetniškega projekta, al umetniške prakse, ki bi jo nekdo financiral deset let. Praktično ne obstoja v sistemu financiranja, bodisi javnem bodisi zasebnem. To, to leto 2013 se osredotoča na umetniške prakse, ki trajajo dlje časa, ki jih ni možno pokuriti pač z eno gesto.
Novinar: Prav zato tretji del projekta, datiran na leto 2023, naslavlja vprašanje, kako sploh misliti prihodnost.
Janša: Mi smo, Maska pač, pred sedmimi leti povabili umetnike o katerih smo pisali, da bi naredili koncepte za projekte, ki bi se jih uresničilo v letu 2023 in dobili smo zelo široko pahljačo odgovorov. Neka rdeča nit se je vlekla skozi odgovore, bodisi konkretne ali pač zavrnitve, je bila ta da prihodnosti ni mogoče (nerazumljivo) in tisto, kar je temeljna razlika med začetkom 20. stoletja in 21. stoletja, je ravno to, da smo oropani časa, da nimamo možnosti razmišljanja o prihodnosti, da na nek način ne vemo kaj bo z nami jutri in seveda, to ima pol za posledico neko pač družbeno pozicijo in ohranjanje razmerji kakršne so.

Trije redi časa so začeli s Sokolom
MMC RTV SLO / 16. 10. 2013

Z okroglo mizo začetek praznovanja jubileja Zavoda Maska
Siol.net / 15. 10. 2015
Kljub finančnim rezom v proračune javnega sektorja, ki sta jih sprožili gospodarska in finančna kriza po vsej Evropi, se zahteve do producentov in ustvarjalcev niso zmanjšale. Zdi se, da neoliberalna maksima “hitreje, bolje, močneje …” za njihov sektor danes velja bolj kot kdaj prej.

20 let ustanovitve zavoda Maska
Radio Slovenija / VAL 202 / Kulturnice / 10. 10. 2013
Iztok Kovač: Kako sem ujel sokola je bila moja solo predstava iz leta 91. Do mene je prišel Janez Janša, direktor Maske, ki beleži 20 letnico delovanja tudi, češ da je to eden od treh dogodkov, ki si ga je zbral, da bi ga rad obnovil in prikazal. Meni do te obnove ni bilo preveč. A je prišel Janez Janša ala Emil Hrvatin že drugič, tretjič in sva potem prišla do tega, da me je prepričal, da je to smiselno narediti. In sem rekel, ja v redu, če je pa tako, v bistvu, ker si se tako napalil, je pa dobro da boš tudi ti zraven v predstavi, kar pomeni, da ne bo zdaj solo kakršen je bil takrat.

Predstava Sokol v Španskih borcih / Trije redi časa
Radio Slovenija / Dogodki in odmevi / 15. 10. 2013
Tina Kozin (novinarka): Sklop dogodkov, ki se bodo odvijali na različnih prizoriščih v Ljubljani, nosi naslov Trije redi časa 1993, 2013, 2023. Novi načini umetniške produkcije. O tem zakaj trije redi časa, direktor zavoda Janez Janša.
Janez Janša (direktor zavoda Maska): To zato, ker je neka osnovna filozofska podstat tega o čemer razmišljamo, naš odnos do časa. Bojana Kunst je napisala genialen članek v katerem razvija ta svoj koncept projektne časovnosti in ta projektna logika ni nekaj kar bi bilo omejeno samo na umetnost.

Poglej tudi

  • Zadnji projekti
  • Voyager
  • Peekaboo Pointe na Maski
  • Maska na mednarodnem knjižnem sejmu v Frankfurtu 2023
  • ZDAJ JE TUKAJ!
  • Festival performansa 2023
  • Takorekoč – cikel gledaliških esejev
  • Prihodnost bo feministična
  • Vrhunec
  • Krize
  • Nedoločljivo vprašanje
  • Vsi projekti