Nazaj v obljubljeno deželo

Raziskovalna predstava
Idejna zasnova in režija: Marko Bulc – Mare
Produkcija: Maska
Koprodukcija: Mini teater, Skogen Göteborg (Švedska)
Premiera 07. 04. 2017, Mini teater, Ljubljana

Nazaj v obljubljeno deželo je nezaustavljivo in neulovljivo delo-v-nastajanju. Predstava se ukvarja s tematiko migracij oziroma s »privilegiranimi« selitvami iz zahoda na zahod v času begunske krize. Predstava se sprašuje: ali je dandanašnji, ko v živo spremljamo begunsko krizo, sploh mogoče delati predstavo o migracijah skozi perspektivo nas, »razvajenih« zahodnjakov.

Raziskovalna predstava
Idejna zasnova in režija: Marko Bulc – Mare
Produkcija: Maska
Koprodukcija: Mini teater, Skogen Göteborg (Švedska)
Premiera 07. 04. 2017, Mini teater, Ljubljana

Nenehno seljenje

Po predstavi(tvi) v Göteborgu raziskujemo naprej v Mini teatru …

Raziskovalna predstava Nazaj v obljubljeno deželo (Back to the Promised Land), ki jo koproducirajo Zavod Maska in Mini teater iz Ljubljane ter gledališče Skogen iz Göteborga in jo soustvarjajo režiser Marko Bulc – Mare, glasbenik in publicist Miha Blažič – N’toko, igralki in dramatičarki Mirel Knez in Tjaša Ferme ter scenograf in igralec Damir Leventić, je zastavljena kot nezaustavljivo in neulovljivo delo-v-nastajanju. Projekt se ukvarja s tematiko migracij oziroma s »privilegiranimi« selitvami iz zahoda na zahod v času begunske krize. Predstava se sprašuje: ali je dandanašnji, ko v živo spremljamo begunsko krizo, sploh mogoče delati predstavo o migracijah skozi perspektivo nas, »razvajenih« zahodnjakov.

Ekipa, ki jo med drugimi tvorijo umetniki, tako ali drugače povezani s selitvami v Slovenijo ali iz nje, s Švedskega in v ZDA, je delo začela 17. oktobra 2016 na Švedskem, kjer so njeni člani po intenzivni štirinajstdnevni rezidenci v teatru Skogen v Göteborgu uprizorili enourno javno predstavitev predstave/raziskave v nastajanju Nazaj v obljubljeno deželo.

Dogodek v gledališču Skogen, ki je v prvem delu gostil omenjene umetnike in njihovo prvo različico uprizoritve o kompleksni temi migracij (iz zahoda na zahod), je v drugem delu postregel gledalcem tudi s sodelovanjem/predstavitvijo del nekaterih prepoznavnih umetnikov in/ali aktivistov s Švedskega, ki se ukvarjajo z migracijsko tematiko, ter s skupinskim javnim pogovorom na to temo. Poleg Bulca, N’toka, Fermetove, Knezove in Leventića ter Maskine izvršne producentke Tine Dobnik so tako večer v Göteborgu sooblikovali še Meira Ahmemulic, Samira Motazedi in Carl-Oscar Sjögren (slednji iz skupine The Non Existent Center), kar je izredno plodno sklenilo uvodno fazo dela.

Ustvarjalna ekipa se je po švedski etapi ponovno zbrala v Sloveniji, v Mini teatru v Ljubljani, kjer nadaljuje intenzivne vaje; 8. decembra bo predstavila drugo javno uprizoritev/predstavitev predstave/raziskave Nazaj v obljubljeno deželo, ki bo tako zaokrožila drugo, slovensko etapo. Tej tako imenovani slovenski premieri v Mini teatru bodo v decembru sledile ponovitve, zastavljene kot nadaljevanje dela-v-nastajanju, ki bo predvidoma marca ponovno obiskalo Švedsko, nato New York itd.

Ustvarjalci

Avtorji predstave: Marko Bulc – Mare, Tjaša Ferme, Mirel Knez, Damir Leventić, Miha Blažič – N’Toko
Idejna zasnova in režija: Marko Bulc – Mare
Besedilo: Mirel Knez, Tjaša Ferme, Miha Blažič – N’Toko, Damir Leventić, Marko Bulc – Mare
Glasba: Miha Blažič – N’Toko
Scenografija: Damir Leventić
Nastopajo: Mirel Knez, Tjaša Ferme, Miha Blažič – N’Toko, Damir Leventić, Marko Bulc – Mare
V predstavi se pojavi pesem »Du har tappat ditt ord« švedskega pesnika Nilsa Ferlina, v slovenščino jo je prevedla Mita Gustinčič Pahor, uglasbila pa Mirel Knez.
Grafično oblikovanje: Ajdin Bašić
Foto: Nejc Saje
Vodja produkcije in izvršna producentka: Tina Dobnik
Produkcija: Maska
Koprodukcija: Mini teater, Skogen Göteborg (Švedska)
Projekt sta finančno podprla: Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije in Mestna občina Ljubljana

Predstava v javnosti

Marko Bulc, gledališki režiser: Naša ujetost v stereotipe je boleča
Dnevnik / intervju / avtor: Gregor Butala / 10. 1. 2017
Bregor Bulc (režiser): Kot migrant si vselej do neke mere razosebljen, kajti novo okolje ti pripiše določeno identiteto na podlagi tega, od kod prihajaš, kaj počneš in podobno, ne glede na to, ali se lahko na osebni ravni s to identiteto poistovetiš. Če še tako bežiš od stereotipa, te bo ta ujel; lahko se še tako trudiš, da bi te dojeli kot posameznika, torej v tvojih individualnih značilnostih, pa te vseeno na vsakem koraku umeščajo glede na različna identitetna določila – na podlagi fizičnega videza, glede na to, od kod si, kako premožen si videti…

Zala Dobovšek: Izkušnja je najboljša teorija
Dnevnik / 14. 2. 2016
Nazaj v obljubljeno deželo je kritična in skrajno intimna, a obenem inteligentno zabavna zaznava sedanjosti, predstava, ki zaboli tam, Iger to najmanj pričakujemo. Z močjo, ki jo prispevajo prvoosebne izkušnje, in brez vsiljevanja stališč doseže največ, k resnici pa se prebija skozi dejanska življenja in ne le njihove približke.

Marjan Horvat: O begu možganov osebno
Mladina / 16. 12. 2016
Prazni statistiki o begu možganov so ustvarjalci predstave dali novo, globljo in kompleksnejšo razsežnost. »Vrnitev v obljubljeno deželo« je zanje najprej vrtanje po svoji identiteti, po osebni zgodbi, ki je v tujini na preizkušnji, saj se ji moraš, če hočeš uspeti, prepustiti z dušo in telesom.

Irina Lešnik: Avtorski projekt: Nazaj v obljubljeno deželo
Koridor – križiša umetnosti / 16. 1. 2017
Skozi formo nekakšnega talk showa/okrogle mize z le navideznimi gosti takoj posežemo v srž problema – migracije se dogajajo, migranti so med nami, a nikar se ne pretvarjajmo, da je migrant migrantu enak. Zahodnjaki s potnim listom Evropske unije niti približno nismo v enakem položaju kot vsega hudega obtoženi »ekonomski« migranti z vzhoda, kar je v predstavi lepo prikazano s pomočjo absurdnih igralskih variacij, ki se poigravajo s stereotipi o spolni, rasni in jezikovni pripadnosti. Vrhunec uprizoritev doseže z osebnimi izpovedmi likov oz. dejanskih ljudi, ki stojijo za njimi.

Petra Tanko: Nazaj v obljubljeno deželo
Radio Slovenija / program ARS / 8. 12. 2016

Rok Bozovičar: Sedaj o nečem zahodnega nekje
Radio Študent / 16. 12. 2016
V nekakšnosti zavedanja partikularnosti je Nazaj v obljubljeno deželo iskreno nedoločno stanje stvari »sedaj in nekje« na zahodu, kjer niti ni tako slabo, a se ne bi pretirano hvalili. Zmedeni in neodločni v nekosti nekega zahodnega nekje.

Pretekle izvedbe

2017
11/04 Mini teater
10/04 Mini teater
07/04 Mini teater
06/04 Mini teater

Poglej tudi

  • Zadnji projekti
  • Voyager
  • Peekaboo Pointe na Maski
  • Maska na mednarodnem knjižnem sejmu v Frankfurtu 2023
  • ZDAJ JE TUKAJ!
  • Festival performansa 2023
  • Takorekoč – cikel gledaliških esejev
  • Prihodnost bo feministična
  • Vrhunec
  • Krize
  • Nedoločljivo vprašanje
  • Vsi projekti