Konferenca YUFU

19. 11. 2021, MGLC, Švicarija

Medtem ko postkomunistični, postsocialistični in postjugoslovanski diskurzi z bolj ali manj točnim izrazom stanja zgolj utrjujejo videz nespremenljive in nestabilne sedanjosti, jugofuturizem sledi zgledu drugih etnofuturističnih gibanj, kot so afrofuturizem, sinofuturizem, baltski etnofuturizem ali hungarofuturizem, ki na taktično različne načine opolnomočajo periferne identitete in subverzivno afirmirajo posamezne kulturne kuriozitete.

Bivša Jugoslavija, ki v svoji utopični obliki združuje najboljše severa in juga, vzhoda in zahoda, kapitalizma in socializma, nikoli ni bila monokulturna država, zato je ravno njena heterogena multietničnost glavna točka jugofuturistične afirmacije. Po turbulentnem razpadu ideje bratstva in enotnosti so na ozemljih bivših držav ostale opeharjene »nimamo za burek« generacije, povezane s skupnim dejstvom: vse so brez prihodnosti in možnosti smiselnega političnega udejstvovanja in družbenega samoupravljanja. Kje in kako se potemtakem javljata jugofuturistični čas in prostor? Jugoslavija ni zgolj nostalgična ideja ali zgodovinska kurioziteta, ampak pomemben gradnik sedanjosti. Kot piše Aleksej Kišjuhas, Jugoslavija še vedno živi kot družbena realnost, ključno vpletena v razvoju regije, njene infrastrukture, javnega izobraževanja, urbanizacije, industrializacije, zdravstvenega in socialnega zavarovanja, popularne kulture, potrošnje njenih množičnih proizvodov, priobalnega masovnega turizma.

Nov poligon regionalnega povezovanja afekta brezperspektivičnosti postaja tudi internet, ki dobiva rušilno moč preko meme kulture in pop glasbe in bi lahko vodil v ponovno vzpostavitev horizonta skupne jugoslovanske prihodnosti. Jugofuturizem tako pospešuje vitalne dele te ideje, si imaginativno zamišlja njeno nekost ter razpira možnost neke jugofuturistične bodočnosti. Smer tranzicije mora biti trans.

19. 11. 2021, MGLC, Švicarija

Program

Petek, 19. november 2021

9.00 Sprejem
9.30 Uvodni pozdrav
9.45 Tibor Hrs Pandur: Tesla in jugofuturizem (predavanje in Q & A)

Kratek premor

10.30 Dinko Kreho: Znanstvenofantastična Republika Jugoslavija: Jugoslovanska(/-e) prihodnost(/-i) polpreteklosti (predavanje in Q & A)

Kratek premor

11.15 Vera Mevorah: Eks-/postjugoslovanska digitalna (memovska) kultura: v iskanju subverzivnih strategij afirmacije (predavanje in Q & A)

12.00 premor za kosilo

13.45 eurovicious: Turbofolk za 21. stoletje (predavanje in Q & A)

Kratek premor

14.30 Enea Kavčič, Maks Valenčič: Fast Right (predavanje in Q & A)

Kratek premor

15.15 Mladen Zobec: Albanofuturizem pred jugofuturizmom: kako so Albanci v Jugoslaviji napovedali kapitalistično prihodnost (predavanje in Q & A)

Kratek premor

16.00–16.30 Sklepni panel

Foto utrinki

Konferenca v javnosti

Poglej tudi

  • Zadnji seminarski dogodki
  • Klitoris je anarhistka
  • Kolumna Mårtena Spångberga
  • Isabell Lorey: Prekarizacija, skrb in kvir dolg – kako ponovno premisliti demokracijo
  • Mårten Spångberg: “Kako zelo ne maram umetnosti, ki je videti eksperimentalna”
  • Reparativne raziskave
  • Raziskovalna skupina Moč užitka 
  • Feministični bralni krožek s Sestrovščino ponosnega delfina
  • Nasilje, ki je spolno zaznamovano
  • Šelestenje trenirk prihodnosti
  • Ben Woodard: Brez posebnega statusa: Ekologije vršljivskosti v ekologiji
  • Vsi seminarski dogodki