Kolonija Molat: Reparativni odmor

  • Reparativni oddih / nedogodek

Organizacija dogodka v okviru projekta Testni poligon (Kurziv, Maska, Krytyka Polityczna) v sodelovanju z zavodom Cona in Univerzo v Zadru

22. 5. – 27.5. 2024

Počitek je bil v Jugoslaviji sistematiziran del cikla dela, s plačanim dopustom in regresom, v ugodnih in dostopnih sindikalnih stanovanjih. Počitnice so bile namenjene regeneraciji delavke, saj je bilo delo cenjeno kot doprinos k osebni in skupni dobrobiti, tovariški gradnji socialistične prihodnosti.

Danes delavka v mnogih primerih, posebej na področju kulture, dela prekarno in nima zagotovljenih osnovnih delavskih pravic. Dela in prostega časa ni več mogoče enostavno razločiti. Stalna dosegljivost in nesiguren položaj ji kratijo pravico do počitka. Posebej delo na polju umetnosti pogosto ni prepoznano kot legitimna oblika dela. V času krize prihodnosti je delo tudi vse manj cenjeno kot oblika skupnega ustvarjanja.

  • Reparativni oddih / nedogodek

Organizacija dogodka v okviru projekta Testni poligon (Kurziv, Maska, Krytyka Polityczna) v sodelovanju z zavodom Cona in Univerzo v Zadru

22. 5. – 27.5. 2024

Kako misliti počitek jugofuturistično?

Mi smo si ga zamislili v obliki realizacije Kolonije Molat, ki sta si jo že leta 2006 kot svoj projekt za prihodnost, ki nas je medtem dohitela, v okviru praznovanja 100. številke revije Maska zamislila tovariša Irena Pivka in Brane Zorman (zavod Cona). Kolonija Molat je v njuni viziji »brezpogojni počitek in sprostitev za izbrano skupino umetnikov v brezstresnem okolju otoka. Vsakršno načrtovanje, premišljevanje o prihajajočih projektih, rokih, prijavah, razstavah, arhiviranju in podobno, je nezaželeno.«

Med 22. 5. in 27.5. 2024 se bomo predstavnice partnerskih organizacij in sodelavk projekta Testni poligon: reparativne prakse za nov kulturni ekosistem, Kurziv, Maska in Krytyka Polityczna odpravile na ta turistično manj oblegan jadranski otok, kjer bomo raziskovale obnovitvene in celitvene potenciale takšnega skupnega bivanja, odvezanega hitrega delovnega ritma, na naša prekarna telesa. Čemu vsemu rečemo delo in ali je sploh mogoče ne delati? Si to zares želimo? Odprta struktura bivanja na z impulzi nezasičenem in ekološko razmeroma neokrnjenem otoku nam bo omogočila odkrivanje odgovorov in deljenje izkušenj pri soočenje s temi in drugimi vprašanji, ki so pomembna za raziskovanje strategij, ki lahko reparativno vplivajo na naše delo in življenje.

Na otoku Molat bomo v sodelovanju z Univerzo v Zadru za udeležence in študente izvedli ekološki sprehod po otoku, ki nas bo umestil na kraj ter se pogovarjali o trajnostnem turizmu kot alternativi potrošniško naravnanih počitnic. Ogledali si bomo film Kolonija Molat (zavod Cona in zavod Maska, 2023) in skupaj z zavodom Cona izvedli vajo globokega poslušanja. Ob povratku pa bomo na Univerzi v Zadru izvedli še pogovor o potencialih transdisciplinarnosti, kjer bodo svoje izkušnje delili predstavniki skupine Zakole iz Varšave (Krytyka Polityczna) in Brane Zorman iz zavoda Cona.

So-financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.

Poglej tudi

  • Zadnji projekti
  • Cikel YUFU
  • Spolna vzgoja II
  • Voyager
  • Peekaboo Pointe na Maski
  • Maska na mednarodnem knjižnem sejmu v Frankfurtu 2023
  • ZDAJ JE TUKAJ!
  • Festival performansa
  • Takorekoč – cikel gledaliških esejev
  • Prihodnost bo feministična
  • Vrhunec
  • Vsi projekti