TESTNI POLIGON: Reparativne prakse za nov kulturni ekosistem

Partnerji: Kurziv – Platforma za kulturo, medije in družbo, Stowarzyszenie Im. Stanislawa Brzozowskiego/ Krytyka Polityczna in Maska Ljubljana.

Projekt Reparacija je nastal in se bo gradil na podlagi partnerstva organizacij, ki so že imele priložnost delati in ustvarjati skupaj preko projektov na področju kritike, medijev in umetniške produkcije.

Maska Ljubljana s Krytyko Polityczno iz Poljske in vodjo projekta, Kurzivom iz Hrvaške, razvija projekt Testni poligon: Reparativne prakse za nov kulturni ekosistem in z njim »reparativne metode« – ustvarjalne raziskovalne načine, ki s kombinacijo raziskovalnih/teoretičnih in kulturnih/umetniških orodij preučujejo in gradijo potencial kulture in umetnosti za družbeno reparacijo.

»Reparacija«, besedo smo izbrali tudi kot krajše ime za projekt, je zasnovana na pojmu »reparativne kritike«. Skovala jo je teoretičarka Eve Kosofsky Sedgwick in se v humanistiki uporablja za načine razmišljanja in odzivanja, ki se kažejo v zavračanju vnaprej določenih metod in že obstoječih okvirov. Reparativni pristop vključuje empatičen pogled, razmišljanje skupaj s svojim predmetom ali temo, namesto analize iz razdalje, kar omogoča drugačne negovalne in podporne odzive, dovzetne za nepričakovano. Projekt bo gradil na razumevanju »reparativnega« in ga razširil z razvijanjem radikalnejših možnosti reparativnih kulturnih praks in metodologij, premoščanju razlik znotraj kulturnega polja ter raziskovanju in preizkušanju novih oblik ustvarjanja in posredovanja. Prepričani smo, da so reparativni pristopi bistveni za ponovni razmislek o tem, kaj so kulturna in umetniška orodja in kaj lahko storijo v kriznih razmerah, ki jih zaznamujeta erozija javnega zaupanja in vse večje družbene delitve.

Partnerji: Kurziv – Platforma za kulturo, medije in družbo, Stowarzyszenie Im. Stanislawa Brzozowskiego/ Krytyka Polityczna in Maska Ljubljana.

Projekt Reparacija je nastal in se bo gradil na podlagi partnerstva organizacij, ki so že imele priložnost delati in ustvarjati skupaj preko projektov na področju kritike, medijev in umetniške produkcije.

Več

Reparacijske metode bodo preizkušene in razvite kot odziv na različna področja, ki jih zaznamujejo trenja: naraščajoča neenakost med spoloma, ekološka kriza v urbanem okolju in strukturne ovire, ki ovirajo umetniško in kulturno ustvarjanje.

S projektom bomo sprožili interdisciplinarne procese, ki bodo vključevali umetnike, kuratorje/producente in druge organizatorje, znanstvenike, pisatelje, raziskovalce in teoretike ter tako zabrisali meje med umetniškim in diskurzivnim z uvajanjem umetniških metod v raziskovalni proces (in obratno).

V naslednjih dveh letih bomo partnerji organizirali in izvedli vrsto javnih pogovorov in seminarjev, predavanj, performansov in predavanj-performansov, eksperimentalnih medijskih formatov, razstav in umetniških raziskovalnih oddihov, ki bodo služili kot poligon za razvoj reparativnih metod.

Financerji:

TESTNI POLIGON: Reparativne prakse za nov kulturni ekosistem je projekt, ki so ga ob podpori programa Kreativna Evropa Evropske unije razvili in ga izvajajo Kurziv – Platforma za kulturo, medije in družbo, Stowarzyszenie Im. Stanislawa Brzozowskiego/ Krytyka Polityczna in Maska Ljubljana.

Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.

Maskine aktivnosti v okviru projekta

Poglej tudi