Klitoris je anarhistka

 

Cikel Klitoris je anarhistka je del evropskega projekta TESTNI POLIGON: Reparativne prakse za nov kulturni ekosistem.

Catherine Malabou v svoji knjigi Izbrisani užitek, ki bo septembra izšla pri založbi Maska, trdi, da je klitoris organ užitka, ki se ga ne da obvladati, organ, ki ga ne moremo dominirati, a tudi ne more biti dominanten. Kako bi lahko okrog takšnega političnega telesnega organa ustvarili dialog med tradicionalnim feminizmom in nebinarnim ali transfeminizmom?

Maska v sodelovanju z Francoskim-Institutom Ljubljana, Mestom žensk, Indigom in s Platformo malih umetnosti, ki je del programa zavoda Emanat, pripravlja cikel dogodkov, ki bodo skozi prizmo feminizma razpirali nova politična vprašanja.

 

Cikel Klitoris je anarhistka je del evropskega projekta TESTNI POLIGON: Reparativne prakse za nov kulturni ekosistem.

Catherine Malabou: Klitoris je anarhistka

  • Torek, 4.10. 17.30, Stara mestna elektrarna – Elektro Ljubljana

Catherine Malabou je ena izmed najbolj odmevnih in prodornih sodobnih filozofinj. Svoj študij je opravila pod mentorstvom Jacquesa Derridaja, rezultiral pa je v njeni prvi knjigi, ki velja za eno najboljših intepretacij Heglove filozofije, naslovljena Heglova prihodnost: plastičnost, časovnost, dialektika. Kasneje se je lotila poglobljenega branja sodobne nevroznanosti in psihoanalize ter v tem nadalje opredelila svoj ključni koncept (negativne) plastičnosti. Nazadnje se je lotila tudi feminizma s svojo knjigo Spremeniti razliko in z esejem Izbrisani užitek, v katerem najde nič manj kot novo političnost: klitoris je anarhist.

Predavanje bo v angleščini.

 

Produkcija: Maska x Mesto žensk, s podporo Francoskega inštituta v Sloveniji, JAK ter EU

O predavateljici

Catherine Malabou je francoska filozofinja in poučuje na filozofskem oddelku na Centru za raziskovanje moderne evropske filozofije na univerzi Kingston v Londonu, na European Graduate School in na oddelku za primerjalno književnost na Kalifornijski univerzi v Irvinu. Doktorirala je pri Jacquesu Derridaju z disertacijo, ki je leta 1996 postala njena prva knjiga z naslovom L’Avenir de Hegel: Plasticité, Temporalité, Dialectique (Heglova prihodnost: plastičnost, časovnost, dialektika). Znana je po pojmu plastičnosti, ki ga je razvila prav ob branju Heglove filozofije, kasneje pa premislila tudi na področju sodobne nevroznanosti. V svojih delih se ukvarja tudi s feminizmom in konceptom razlike, s psihoanalizo in konceptom travme, s kognitivno znanostjo in konceptom umetne inteligence ter v zadnjih delih tudi s politično idejo anarhizma.

Katja Čičigoj: Transformacije: Malabou in feminizem

  • Četrtek, 19.9., 18.00, Nova pošta

“V predavanju se bom posvetila misli filozofinje Catherine Malabou v odnosu do sodobnih feminizmov. Zanimalo me bo zlasti, kako nam njena pojmovanja plastičnosti, destruktivne plastičnosti in epigeneze lahko pomagajo zapopasti transformacije feminizma na način, ki upošteva njegovo preteklost in razume negativnost, ki je inherentna vsakemu procesu transformacije. Pri tem bom s pomočjo drugačnih feminističnih teoretizacij pojavov, ki jih Malabou obravnava, kot sta denimo ranljivost in užitek, tudi kontekstualizirala specifično razumevanje feminizma v delih C. Malabou in pokazala na možnosti njegovih nadaljnih transformacij.” – Katja Čičigoj

 

Produkcija: Maska, JAK ter EU

O predavateljici

Katja Čičigoj je asistentka na Inštitutu za filozofijo Univerze v Celovcu, kjer raziskuje in predava na področju sodobne evropske filozofije, kritične teorije in filozofije spola. Leta 2014 je soustanovila in do leta 2021 sovodila feministični bralni krožek Delfinke (KUD Anarhiv). Prevedla je Dialektiko spola Shulamith Firestone (Založba *cf., 2019) in zanjo napisala spremno študijo, s sodelavko sedaj soureja znanstveno izdajo tega dela v angleščini. Trenutno soureja posebno izdajo revije Feminist Encounters o feminističnih tehno-imaginarijih ter zbornik o Firestone in feminističnih utopijah reprodukcije (*cf. 2023). Je članica uredniških odborov spol.si in Studies in the Maternal ter upravnega odbora International Simone de Beauvoir Society.

Klitoris ali nekaj cockblock pravil za nefalični diskurz

  • Sreda, 11.10. 20.00, PLAC

“Morala sem prekiniti s tem, da sem se skrivala za domnevno aseksualnostjo filozofskega subjekta, kar je argument, ki ga najpogosteje navedejo ženske, da bi se obdržale v tem koncentratu testosterona, kar namreč je tradicionalni filozofski diskurz,” pravi Catherine Malabou. Koncetrat testosterona… mar ne prežema pravzaprav vseh teoretskih diskurzov? Morda kritično misel kot tako? In nikakor ne samo konservativno desničarsko stran, tudi progresivno levičarsko. Zato smo sestavili nekaj cockblock pravil za nefalični diskurz. Prebrali jih bomo in predebatirali – to bodo storile predvsem tiste, ki se z levičarsko-teoretskim koncentratom testosterona v kritični misli soočajo že dolgo in se že dolgo trudijo vzpostaviti drugačen kritičen diskurz. Če nikoli niste hodili na feministične bralne krožke, ker vas takšna vsebine ne zanima, je vseeno morda čas, da prisluhnete njihovi praksi, sicer ni prihodnosti za levičarsko politiko in kritično misel.

Urnik

ČETRTEK, 19.9.
Nova pošta
► 18.00
Katja Čičigoj: Transformacije: Malabou in feminizem


TOREK, 4.10
Stara mestna elektrarna – Elektro Ljubljana
► 17.30
Catherine Malabou: Klitoris je anarhistka


SREDA, 5. 10.
Cukrarna
► 17.30
Catherine Malabou v pogovoru z Mladenom Dolarjem


SOBOTA, 7.10
Nova pošta
► 15.00
Spolna Vzgoja II – PREMIERA serije v celoti


NEDELJA, 8. 10.
Nova pošta
► 15.00
Spolna Vzgoja II – serija v celoti


SREDA, 11. 10.
PLAC
► 20.00
Klitoris ali nekaj cockblock pravil za nefalični diskurz


PETEK, 3. 11.
Slovensko mladinsko gledališče, Bar Publika
► 17.30
Peekaboo Pointe v pogovoru z Lino Akif
Slovensko mladinsko gledališče, Spodnja dvorana
► 21.00
Burleskna točka Peekaboo Pointe v sklopu Tatov podob


SOBOTA, 4. 11. IN NEDELJA, 5. 11.
Studio Dansa
► 10.00
Razvoj burleskne točke s Peekaboo Pointe, dvodnevna intenzivna delavnica burleske

 

 

 

Program podpira fundacija Kultura nova v okviru projekta Svet okoli nas.

Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.

Dogodek v javnosti

Poglej tudi

  • Zadnji seminarski dogodki
  • Kolumna Mårtena Spångberga
  • Isabell Lorey: Prekarizacija, skrb in kvir dolg – kako ponovno premisliti demokracijo
  • Mårten Spångberg: “Kako zelo ne maram umetnosti, ki je videti eksperimentalna”
  • Reparativne raziskave
  • Raziskovalna skupina Moč užitka 
  • Feministični bralni krožek s Sestrovščino ponosnega delfina
  • Nasilje, ki je spolno zaznamovano
  • Šelestenje trenirk prihodnosti
  • Ben Woodard: Brez posebnega statusa: Ekologije vršljivskosti v ekologiji
  • Digitalni kapitalizem – bralni krožek
  • Vsi seminarski dogodki