Raziskovalna eksperimentalna skupina YUFU

September 2023 – januar 2024
Producent: Maska Ljubljana
Člani: Alma Gačanin, Rok Kranjc, Alja Lobnik, Diana Meheik, Vera Mevorah

Od 11. do 13. septembra bo na Inštitutu za filozofijo in družbeno teorijo (IFDT) v Beogradu potekala mednarodna delavnica pod vodstvom raziskovalne skupine Jugofuturizem, ki jo organizira zavod Maska v sodelovanju s partnerskimi organizacijami evropskega projekta TestG.

Zavod Maska od leta 2020 razvija koncept jugofuturizma na straneh revije Maska s ciljem, da bi te
kontemplacije prevedel v oprijemljive umetniške podvige. V letošnjem letu zavod aktivno sodeluje pri
številnih izvedbenih projektih, ki so tesno povezani s tem konceptom. Poleg tega je bila ustanovljena nova mednarodna raziskovalna skupina, ki se osredotoča predvsem na raziskovanje jugofuturizma z reparativnimi metodami, predvidevanjem prihodnosti in performativnimi utopijami. Med 11. in 13. septembrom se bo raziskovalna skupina prvič sestala na Inštitutu za filozofijo in družbeno teorijo (IFDT) v Beogradu. To  srečanje bo obsegalo vrsto seminarjev in predavanj, ki bodo obravnavala različne teme, kot so spekulativni feminizem, radikalne vizije prihodnosti, odrast, politika performansa in druge. Poleg tega bodo potekale strateške razprave, ki bodo začrtale prihodnjo usmeritev raziskovalne skupine. Poleg intelektualnih prizadevanj to srečanje ponuja edinstveno priložnost za spodbujanje povezav in skupnega razmišljanja z drugimi regionalnimi pobudami in posamezniki.

September 2023 – januar 2024
Producent: Maska Ljubljana
Člani: Alma Gačanin, Rok Kranjc, Alja Lobnik, Diana Meheik, Vera Mevorah

Od 11. do 13. septembra bo na Inštitutu za filozofijo in družbeno teorijo (IFDT) v Beogradu potekala mednarodna delavnica pod vodstvom raziskovalne skupine Jugofuturizem, ki jo organizira zavod Maska v sodelovanju s partnerskimi organizacijami evropskega projekta TestG.

Člani

Alma Gačanin je sodobna umetnica, pesnica in feministka, ki živi v Sarajevu. Na Akademiji za likovno
umetnost v Sarajevu je magistrirala iz likovne pedagogike, smer likovna vzgoja. Alma se ukvarja z
različnimi mediji, med drugim z risbo, performansom, fotografijo in videom. Leta 2022 je prejela nagrado
ZVONO za najboljšo umetnico v Bosni in Hercegovini, mlajšo od 35 let. Bosno in Hercegovino je
zastopala na bienalu mladih umetnikov iz Evrope in Sredozemlja v Milanu leta 2015. Njeno delo temelji
na raziskovanju posebnosti dela in prekarnosti nekaterih poklicev, pri čemer se osredotoča zlasti na
položaj žensk v kapitalizmu in spolno delitev dela. Kot feministka se opredeljuje v osebnem življenju in
vlogah, ki jih prevzema kot umetnica-delavka. V svoji nedavni vlogi stevardese na Bližnjem vzhodu se je
ukvarjala z niansami prekarnega dela in preizpraševala koncept dobrega življenja prek nečesa, kar
dojemamo kot sanjsko delo. Njene pesmi so objavljene v revijah, zbirkah in na spletnih portalih v Bosni
in Hercegovini ter v regiji.

Rok Kranjc je neodvisni raziskovalec, pisec, prevajalec, organizator dogodkov ter ustanovitelj Futurescraft-a, oblikovalskega studia za izkustvene prihodnosti, generativne igre in druge oblike ukvarjanja z alternativnimi ekonomijami. Mednarodno deluje preko organizacij P2P Foundation in Participatory Futures Global Swarm. V slovenščino je prevedel več knjig s področij politične ekologije in ekološke ekonomije. Trenutno vodi serijo dogodkov po evropskih mestih s svojo performativno igro Game-Changers: The Game ter z dr. Petrom Bloomom piše knjigo o regenerativnih in na skupnem osnovanih ekonomijah (De Gruyter, 2024). https://linktr.ee/futurescraft

Alja Lobnik je doktorska študentka na Univerzi v Ljubljani. V zadnjih letih se je uveljavila kot publicistka
in kritičarka na področju uprizoritvenih umetnosti. Sodelovala je na Radiu Študent, Kriteriju, Amfiteatru
itd. Leta 2019 je bila članica žirije za podelitev nagrad Ksenije Hribar na Gibanici. Bila je predsednica Društva gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije, je članica Odbora Mesto žensk in članica Svetovalne skupine za uprizoritvene oziroma časovne umetnosti pri Cukrarni. Kot dramaturginja ali soavtorica je sodelovala pri uprizoritvenih projektih. Bila je sourednica revije Maska in spletnega portala Neodvisni – teritorij sodobnih scenskih umetnosti, leta 2021 pa je postala direktorica in umetniška vodja Maske Ljubljana.

Vera Mevorah je raziskovalka na Inštitutu za filozofijo in družbeno teorijo Univerze v Beogradu. Bila je koordinatorka ShoahLab: Laboratorija za študije holokavsta in je članica DigiLaba: Laboratorij za digitalno družbo. Njena doktorska disertacija je pionirska študija o internetu in umetnosti v Srbiji. Diplomirala je na Fakulteti za glasbo v Beogradu. Je profesionalna flavtistka. Njene pretekle delovne izkušnje vključujejo formalno in neformalno izobraževanje, aktivizem, pisanje vsebin in prevajanje. Dve glavni področji njenega raziskovanja sta predstavljanje holokavsta ter preučevanje digitalne kulture in informacijske družbe. Trenutno pripravlja dve knjigi – Industrija holokavsta? The (American) debate on the instrumentalization of the Shoah ((Ameriška) debata o instrumentalizaciji šoa) in uvodni zbornik o kulturni zgodovini interneta z naslovom What are we talking about when talking about the Internet?

Diana Meheik je hrvaška dramatičarka in dramaturginja. Rodila se je na Hrvaškem in odraščala v Libanonu, njena dela se osredotočajo na teme tujosti in drugačnosti, pri čemer se osredotoča na marginalizirane like (priseljenci, izgnanci, izobčeni posamezniki). Diplomirala je na Akademiji dramskih umetnosti v Zagrebu. Njeni najbolj znani deli sta Roža iz Jeriha in Manija. Za igro Roža iz Jeriha je prejela posebno nagrado predsednika Republike Italije na znamenitem festivalu Prix Italia leta 2010, igra pa je doživela več gledaliških uprizoritev. Kot dramaturginja je sodelovala pri interdisciplinarnih gledaliških produkcijah na festivalih Eurokaz, Theater &TD in Hrvaško narodno gledališče. Za hrvaški portal Kulturpunkt piše tudi o sodobnem neodvisnem gledališču.

Vabljeni_e gostje

  • Dr. Marko Hočevar: Odrast onkraj liberalnega utopizma: Lekcije iz jugoslovanskega socialističnega projekta

V tej kratki refleksiji bom skušal opredeliti svoje stališče o izvedljivosti projekta odrasti, kot ga oblikujejo njegovi najvidnejši raziskovalci. V drugem delu bom predlagal kritiko tega projekta, ki bo pozitivna in bo skušala pojasniti, kaj manjka liberalni viziji odrasti. Pri tem se bom osredotočil na tri elemente: 1) vprašanje revolucionarnega subjekta; 2) pojmovanje države; 3) raven spremembe (lokalna-globalna raven). V zadnjem delu bom razmišljal o morebitnih lekcijah, ki bi se jih lahko naučili iz jugoslovanskega socialističnega projekta, in o nujnosti zavrnitve neoliberalnega potrošniškega utopizma pri poskusu izvedbe resnega projekta odrasti.

 

  • Tomislav Medak: Pirate Care: Neuklonljiva solidarnost proti posmrtnim življenjem imperialne lastnine

Pirate Care je transnacionalni raziskovalni projekt in omrežje aktivistov, raziskovalcev in praktikov, ki zavračajo kriminalizacijo solidarnosti in se zavzemajo za skupno infrastrukturo skrbi. Ime se nanaša na pobude, ki so vznikle iz nasprotovanja neoliberalnim politikam in paternalističnim institucijam, ki mnogim odrekajo zagotavljanje osnovne skrbi. Pirate Care si prizadeva za vzpostavitev infrastruktur za samoorganizirano, tehnološko podprto skrb in ustvarja solidarnostne mreže.

 

 

  • Bojana Knežević & Katarina Petrović: Femkanje: Radio kot prostor druženja

V zadnjih desetih letih je podcast in umetniško-medijska platforma Femkanje ustvarila obsežen arhiv zvočnih dokumentov in pogovorov z različnimi akterji kulturne scene v Srbiji, regiji nekdanje Jugoslavije in Evropi. V pogovoru bomo predstavili, kako se je projekt skozi leta razvijal in poglabljal, ter izpostavili govorce in prakse, ki se ukvarjajo s temo skupnosti skozi umetnost, feminizem, socializem in Jugoslavijo.

 

  • Katja Čičigoj: Špekulacije Shulamith Firestone: spol, spolnost, ekonomija, ekologija

V tem predavanju bom razpravljala o zelo previdnih zamislih Shulamith Firestone o radikalnih družbenih spremembah, zlasti tistih, ki jih je izrazila v svoji Dialektiki spola (1969): njenih “nevarnih utopičnih predlogih” za družbo zunaj spolnega razreda in družine, kjer bi avtomatizacija in socializacija dela, ekonomska redistribucija z univerzalnim temeljnim dohodkom ter postopen razvoj in uporaba proizvodnih in reproduktivnih tehnologij končali kapitalistično izkoriščanje, patriarhalno izkoriščanje in zatiranje žensk in otrok ter ekološko opustošenje. Firestonovo misel bom kontekstualizirala tudi z vidika poznejših feminističnih razumevanj odnosa med tehnologijo in naravo, na primer Donne Haraway in feministične znanstvene fantastike. Tako bom razpravljala o teoriji znanstvene fantastike Shulamith Firestone in njenem razumevanju vloge utopične domišljije pri političnih spremembah.

Urnik (delavnica IFDT)

11. september
16:00 – 17.30 – Predstavitve: Vera Mevorah; Rok Kranjc, Alma Gačanin
17.30 – 17.45 – Pavza
17.45 – 19.15 – Predstavitve: Diana Meheik, Alja Lobnik

12. september
10.00 – 11.00 – dr. Marko Hočevar: Odrast onkraj liberalnega utopizma: Lekcije iz jugoslovanskega socialističnega projekta
11:15 – 13:00 – Tomislav Medak: Pirate Care: Neuklonljiva solidarnost proti posmrtnim življenjem imperialne lastnine
13.00 – 15.00 – Pavza
15.00 – 16.00 – Bojana Knežević & Katarina Petrović: Femkanje: Radio kot prostor druženja
16.15 – 17.15 – Katja Čičigoj: Špekulacije Shulamith Firestone: spol, spolnost, ekonomija, ekologija

13. september
10.00 – 13.00 – Odprta seansa in igranje kart
13.00 – 15.00 – Pavza
15.00 – 16.30 – Povzetek

Testing Ground: Reparative Practices for New Cultural Ecosystem je projekt, ki so ga ob podpori programa Kreativna Evropa Evropske unije razvili in ga izvajajo Kurziv – Platforma za kulturo, medije in družbo, Stowarzyszenie Im. Stanislawa Brzozowskiego/ Krytyka Polityczna in Maska Ljubljana.

Poglej tudi

  • Zadnji seminarski dogodki
  • Kolumna Mårtena Spångberga
  • Isabell Lorey: Prekarizacija, skrb in kvir dolg – kako ponovno premisliti demokracijo
  • Mårten Spångberg: “Kako zelo ne maram umetnosti, ki je videti eksperimentalna”
  • Reparativne raziskave
  • Raziskovalna skupina Moč užitka 
  • Feministični bralni krožek s Sestrovščino ponosnega delfina
  • Nasilje, ki je spolno zaznamovano
  • Šelestenje trenirk prihodnosti
  • Ben Woodard: Brez posebnega statusa: Ekologije vršljivskosti v ekologiji
  • Digitalni kapitalizem – bralni krožek
  • Vsi seminarski dogodki