12 EUR

Collection Transformacije, book number 31
© Maska, Ljubljana, 2010

This book was published in Slovenian.

The TRANSformacije Collection

Jonathan Burrows: A choreographer’s Handbook

12 EUR

A Choreographer’s Handbook invites the reader to investigate how and why to make a dance performance. In an inspiring and unusually empowering sequence of stories, ideas and paradoxes, internationally renowned dancer, choreographer and teacher Jonathan Burrows explains how it’s possible to navigate a course through this complex process.

It is a stunning reflection on a personal practice and professional journey, and draws upon five years’ of workshop discussions, led by Burrows.

Burrows’ open and honest prose gives the reader access to a range of exercises, meditations, principles and ideas on choreography that allow artists and dance-makers to find their own aesthetic process.
It is a book for anyone interested in making performance, at whatever level and in whichever style.

Collection Transformacije, book number 31
© Maska, Ljubljana, 2010

This book was published in Slovenian.

O avtorju

Jonathan Burrows is a British choreographer. He started his career as a soloist with The Royal Ballet in London, but formed the Jonathan Burrows Group in 1988 to present his own work. The company travelled widely and gained an international reputation with pieces such as Stoics (1991), Very (1992), Our (1994), The Stop Quartet (1996) and Things I Don’t Know (1997). Since 2000, Burrows has worked with other performers, notably non-dancers. In 2001 he presented Weak Dance Strong Questions (2001), a collaboration with the Dutch theatre director Jan Ritsema. This was followed with the trilogy, Both Sitting Duet (2002), The Quiet Dance (2005) and Speaking Dance (2006) with the Italian composer and long-time collaborator Matteo Fargion.

Knjiga v javnosti

Jonathan Burrows: Tudi nered je precej zapeljiv
Delo / avtorica: Zala Dobovšek / 23. 3. 2012
Skrajno poetična knjiga, v kateri se neprestano samokritično sprašuje, ugotavlja, ugiba in sklepa, je nastala kot zbir izjav različnih plesnih ustvarjalcev in avtorjevih uvidov. Šarm knjige je v njenem svobodnem duhu na ravni narativnosti in vsebine, predvsem pa širini obravnavanih dilem, napotkov ali spoznanj, ki jih lahko umestimo in prepoznamo tudi izven okvirov plesnega miljeja.

Ana Perne: Ples v prevpraševanju
Dnevnik / 23. 3. 2012
Priročnik predstavlja širok, v posamezne etapne razdelke členjen nabor misli, povezanih s procesom plesnega ustvarjanja, ki kot celota seveda ne delujejo v pomenu, pod katerim sicer razumemo priročnike, torej kot navodila.

Katja Čičigoj: Nevedni priročnik za emancipirane gledalce
Delo – Pogledi / 23. 5. 2012
V iskrivem aforističnem slogu, ki ga odlikujejo briljanten humor, kopica samonanašalnih refleksij pisanja, mestoma poetična ponavljanja in dialoški koncept avtorstva z obilico referenc na vire idej, ki jih predstavlja, nam Burrows postreže z odprtim delom rancièrovskega tipa: z antipriročnikom, katerega pisec ni nikakršen ekspertni šolnik, temveč »nevedni učitelj«, ki v dialog z »učenci« (bralci) stopa s pozicije ozaveščene nevednosti, kar šele omogoča dialoško produkcijo vednosti (in ne iskanje absolutne Resnice o naravi plesa ali večno veljavnih pravil za ustvarjanje); ki si ne dovoli pokroviteljsko zanikati intelektualne avtonomije svojih bralcev (kot tudi »emancipiranih gledalcev«), temveč jih nagovori k bolj neobremenjenemu samoizpraševanju in preseganju lastnih (miselnih) omejitev.

Jonathan Burrows: Danes je v poplavi umetnikov težko opozoriti na lastno ustvarjalnost
Siol.net / 22. 3. 2012
intervju
Koreografski priročnik sem napisal, ker sem spoznal, da ne obstaja veliko strokovnih knjig o tej tematiki. Sploh pa ne takšnih, ki bi obravnavale množico načinov, ki jih danes uporabljamo za ustvarjanje predstav. Seveda mi to nikoli ne bi uspelo brez obilice razmišljanj več sto drugih koreografov, s katerimi sem se v obdobju petih let srečal na razpravah na delavnicah, tako da v knjigi ni predstavljeno samo moje mnenje.
Knjiga ni mišljena kot manifest ali učni pripomoček, temveč kot sredstvo za spodbujanje razmišljanja in kot nekaj, o čemer je vredno razpravljati, ne glede na to, ali jo preberete ali zgolj pokukate vanjo, pa naj bo knjižna ali elektronska izdaja, kupljena ali sposojena.

Book collections