• TOREK, 26. 9. 2023, 17.00, 
Stara mestna Elektrarna – Elektro Ljubljana

Video o nerealiziranem umetniškem delu + pogovor z umetniki

www.cona.si

Zasnova in izvedba videa: Matej Tomažin, Alja Lobnik, Irena Pivka in and Brane Zorman
Scenarij: Irena Pivka
Snemanje in montaža: Matej Tomažin
Zvočna podoba: Brane Zorman
Prevod: Jana Renée Wilcoxen
Produkcija: Maska Ljubljana, Cona 2023

 

Originalni predlog za projekt iz leta 2006

Irena Pivka in Brane Zorman: Kolonija MOLAT

Delo Kolonija Molat je bilo zastavljeno kot možna umetniška rezidenca na manjšem, redko poseljenem otoku v Jadranskem morju. Bistvena razlika od klasične umetniške rezidence bi bila, da bi bila Kolonija Molat namenjena počitku z izrecno zahtevo, da se o umetnostni ne govoril, da se ne dela, ne načrtuje, realizira ali kako drugače prakticira umetniško produkcijo.

Kolonija Molat kot umetniško delo ne danes, ne kdajkoli vmes ni dočakalo realizacije, saj ima v sebi bistven paradoks. Težko je govoriti o nedelu, saj ob tem že delaš, še težje je producirati in realizirati projekt o nedelu, ne da bi delal. Možni pa so resni premisleki o tem, zakaj delamo tako kot delamo, da si res težko privoščimo nedelo. Premisleki o pomenu nedela, ki so odprli številna vprašanja. Kako se je v odmerjenem času, ko ne delamo, razvila močna turistična panoga, ki »hrani« veliko ljudi, a hkrati močno onesnažuje? Kdaj je delo postalo tako pomembno, da je kot vrednota vstopilo v vse pore družbenega sistema? Ali je bilo vedno tako? Še bolj pa je zanimiva predpostavka, da nas je do ekološke krize, v kateri se nahajamo, pripeljalo prav prekomerno delo, hiperprodukcija kot temelj za napredek. Smo družba, ki zahteva nenehno gospodarsko rast, kar naš planet s končnimi zmogljivostmi enostavno ne zdrži. Tako je prav razmislek o nedelu razmislek o ekologiji.

  • TOREK, 26. 9. 2023, 17.00, 
Stara mestna Elektrarna – Elektro Ljubljana

Video o nerealiziranem umetniškem delu + pogovor z umetniki

www.cona.si

Zasnova in izvedba videa: Matej Tomažin, Alja Lobnik, Irena Pivka in and Brane Zorman
Scenarij: Irena Pivka
Snemanje in montaža: Matej Tomažin
Zvočna podoba: Brane Zorman
Prevod: Jana Renée Wilcoxen
Produkcija: Maska Ljubljana, Cona 2023

 

Originalni predlog za projekt iz leta 2006

Jaka Bombač

Skupina umetnikov, izbrana na osnovi njihovih predlog načrtov za številne ne-dejavnosti, bo septembra odšla na južni hrvaški otok Molat, kjer bo vsakršno »planiranje, premišljevanje o prihodnjih projektih, rokih, prijavah, razstavah« razumljeno kot nezaželeno, celo kot »izjemno nezaželeno«. Na prvi pogled se gesta umika ali retreata ne zdi nič kaj posebnega, saj v ekonomskem modelu, ki prosti čas kategorično razmejuje od delovnega, še vedno nosi močno konotacijo počitnic. Zanimiva postane takrat, ko se vprašamo, na kakšen način reprezentira bistvo (nemožnosti) umika, s tem ko poziva k njegovemu raziskovanju.

Trmasto vztrajanje avtorjev pri tem, da na retreatu ni dovoljeno čisto nič, zadobi performativno razsežnost, saj je v bistvu nekakšna prisila k počitnicam, šaljiva subverzija simbolne dvojice delo–prosti čas, ki izpostavlja neko temeljno antinomijo ali paradoks naše dobe, med drugim izraženo v občutju nelagodja, ki se poraja takrat, ko nam nekdo naroči, naj nič ne delamo. Situacija je še toliko bolj težavna za umetnike, namreč kot da vzeti domišljijo resno še ni dovolj zagonetno, so umetniki (v času množičnih medijev, nenehnega tehnološkega napredka in kroničnih motenj pozornosti) pogosto primorani postati še svoji menedžerji, organizatorji in sponzorji.

Bistvo umika, ki se tako zasvetlika v konceptu Irene Pivka in Braneta Zormana, je morda spoznavanje in integracija drugačne vrste časovnosti in prostorskosti, ki se vzpostavi ob zavedanju in občutenju, da v tišini pravzaprav ni povsem tiho, v praznini pa ne povsem prazno, če v človeški zemljevid vštejemo druga bitja, ki po nujnosti bivajo v simbiotskih konstelacijah gibanja ter mirovanja in tako sprevračajo našo statično razmejitev. Spoznavanju te pretočnosti življenja in zvokov, ki nastajajo ob komunikaciji različnih rastlinskih vrst, so posvečeni številni znanstveno-izkustveno-umetniški projekti Cone, ki v kontekstu konceptualne zastavitve procesiranja sodobne umetnosti povezuje znanstvenike (predvsem biotehnologe) in umetnike
iz celega sveta.

Utrinki iz dogodka / Foto: Nada Žgank

Poglej tudi

  • Zadnji projekti
  • Voyager
  • Peekaboo Pointe na Maski
  • Maska na mednarodnem knjižnem sejmu v Frankfurtu 2023
  • ZDAJ JE TUKAJ!
  • Festival performansa 2023
  • Takorekoč – cikel gledaliških esejev
  • Prihodnost bo feministična
  • Vrhunec
  • Krize
  • Nedoločljivo vprašanje
  • Vsi projekti