20,45 EUR

Collection TRANSformacije, book number 20
Editors: Bojana Kunst, Petra Pogorevc
Collection editor: Janez Janša
©Maska, Ljubljana 2006
ISBN-13 978-961-6572-04-0

This book was published in Slovenian.

The TRANSformacije Collection

Bojana Kunst, Petra Pogorevc (ur.): Contemporary Performing Arts

20,45 EUR

The book is conceived as a compendium of insights into contemporary Slovene performing arts by home and foreign authors. The original idea is a selective and problem oriented authorial approach, binding critical reflection on the field of contemporary Slovene performing arts into a wider, international context. Problem oriented insights of renowned home and foreign experts in different fields of contemporary performing arts elucidate the facts and strategies which have contributed to the dissemination of the notion of performing during the last fifteen years and thus have had far reaching effects on the entire territory of contemporary performing arts. The book documents a broad spectrum of performing arts which have been developing in Slovenia over the past fifteen years, from experimental and conceptual theatre, ambiental projects, dance theatre to intermedia arts, performance and body art.

The book is the first thorough analysis of contemporary Slovene performing arts in the past fifteen years. Therefore it presents a significant contribution both to the understanding of performing arts as well as to the process of their historicization. Contributions by: Eda Čufer, Marina Gržinić, Simon Kardum, Mojca Kumerdej, Bojana Kunst, Blaž Lukan, Aldo Milohnić, Barbara Orel, Stojan Pelko, Nataša Petrešin, Petra Pogorevc, Katja Praznik, Mojca Puncer, Tomaž Toporišič, Luk van den Dries, Rok Vevar, Ana Vujanović.

Collection TRANSformacije, book number 20
Editors: Bojana Kunst, Petra Pogorevc
Collection editor: Janez Janša
©Maska, Ljubljana 2006
ISBN-13 978-961-6572-04-0

This book was published in Slovenian.

O urednicah

Bojana Kunst je filozofinja in dramaturginja. Je direktorica Inštituta za gledališke znanosti na Univerzi v Giessnu in profesorica za teorijo performansa in plesa. V svojem delu raziskuje razmerja med umetnostjo in politiko. Svoje prispevke redno objavlja v različnih publikacijah doma in v tujini ter uči na umetnostnih šolah in akademijah (Univerza v Giessnu – Inštitut za uporabne gledališke študije, Das Arts v Amsterdamu). Kot dramaturginja občasno sodeluje z domačimi in tujimi avtorji, delu je tudi kot voditeljica seminarjev in mednarodnih delavnic.

Petra Pogorevc je gledališka kritičarka, publicistka in prevajalka. Diplomirala je iz primerjalne književnosti in angleškega jezika na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Od leta 1993 piše gledališke kritike za časopis Dnevnik, objavlja pa tudi v številnih drugih domačih in tujih publikacijah. Na Tednu slovenske drame v PG Kranj je delovala kot selektorica (2000–2002) in vodja mednarodnega programa (2003). Leta 2001 je uredila številko revije Maska na temo »Nova evropska dramatika«, leta 2003 pa prevedla knjigo Aleksa Sierza Gledališče »u fris«, ki je izšla v zbirki Knjižnica MGL. Za kritiška esejistična besedila s področja scenskih umetnosti, ki jih v reviji Sodobnost objavlja od leta 2004, ji je Društvo slovenskih pisateljev podelilo Stritarjevo nagrado 2005. Trenutno je zaposlena kot hišna dramaturginja v MGL.

Contents

1. Time of condensation: Understanding of contemporaneity
Eda Čufer
Our cause

Bojana Kunst
Difficulties with contemporaneity

Petra Pogorevc
Political beyond the modern

Ana Vujanović
Maska’s hacking of the virtual. Provisional mapping of Maska within the local, regional and international contexts

2. Expanding the field: history and context
Rok Vevar
Proposals for the conceptualization of history of contemporary dance in Slovenia

Simon Kardum
Introductory rituals of the third generation

Aldo Milohnić
“The political” and theatre, which is not its double. About the performances of the “third generation” in the early nineties of the 20th century

Tomaž Toporišič
The vulnerable body of the text and the stage. Performative shift and its traces in Slovenian theatre after the year 2000

3. Spaces, situations and transitions of art
Igor Zabel
Marko Peljhan’s Theatre of resistance

Nataša Petrešin
Fictitious institutions, theatre and intermedia arts

Aldo Milohnić
Artivism

Bojana Kunst
Politics of affection and uneasiness

Mojca Puncer
From black to white, from white to red. Theatre-museum and other hybrid poetics of performing spaces

4. Politics of performing and the performing body
Mojca Kumerdej
Case Kapelica. Ethics of not yielding to desire

Blaž Lukan
The real in Jablanovec. Eight projects, eight observations

Katja Praznik
I am in movement with you. Slovenian contemporary dance between movement and body

Marina Gržinić
On the dramatization of performance art and performative politics with female artists from ex-Yugoslavia

5. Spectator and the eye
Eda Čufer
Athletics of the eye

Luk Van den Dries
Soap operas and thought games. On the theatre work of Emil Hrvatin

Stojan Pelko
Double exposition

Blaž Lukan
Paradigms of the theatre of surplus. De Brea, Janežič, Lorenci

Barbara Orel
From behind the retina. The configuration of perception in contemporary Slovenian theatre

Knjiga v javnosti

Andrej Jaklič: Prvih Petnajst let zrcaljenja
Delo / 20. 10. 2006
Bolj ko »navzven« se torej zgodba sodobnih scenskih umetnosti gradi »navznoter«, kot so razgradnja posameznikovega telesa, ukvarjanje z individuumom, njegovim notranjim svetom. Analogno poudarjeni so tudi estetski tokovi, vezani predvsem na poudarjeno avtorske prakse, navezane na katerega od močnejših in prepoznavnejših estetskih tokov.

Boštjan Veselič: Zbornik scenskih umetnosti
TV Slovenija / Kultura / 11. 10. 2006
Jedrt J. Furlan: »­ Najnovejša knjižna izdaja zavoda in založbe Maska Sodobne scenske umetnosti  je zasnovan kot zbornik študij domačih in tujih avtorjev o sodobnih scenskih umetnostnih. Skozi problemsko naravnane študije so osvetljena dejstva in strategij, ki so v zadnjih petnajstih letih prispevale k razširitvi samega pojma uprizarjanja, posledično pa tudi celotnega teritorija sodobnih scenskih umetnosti.«

Jaša Drnovšek: Trenutnost večne umetnosti
Dnevnik / 18. 10. 2006
Tomaž Toporišič, ki se je pri pisanju svojega besedila naslonil na Eriko Fischer-Lichte in njeno estetiko performativnega, je v zvezi s tem poudaril, da so sledi performativnega obrata, do katerega je v umetnosti prišlo sredi šestdesetih let minulega stoletja, pri nas danes vidne znotraj različnih sfer, bodisi pri Bojanu Jablanovcu, Tomiju Janežiču ali Jerneju Lorenciju: “Vse to pa je relevantno tudi za revijo Maska, ki že od nekdaj širi polje gledališča. Prav refleksija, ki jo je razvila v minulih petnajstih letih, odpira možnost za nadaljnji razmislek o sodobnih scenskih umetnostih.”

Izšel je zbornik sodobnih scenskih umetnosti
Radio Slovenija 1 / Kulturna panorama / 14. 10. 2006
Bojana Kunst: »Ko sva dobili povabilo, da narediva zbornik sodobnih scenskih umetnosti, sva izhajali iz časovne situacije v kateri je zbornik izšel in to je stota številka Maske. Se pravi, da gre za zbornik z izidom ob neki časovni priložnosti, ki zaznamuje neko tako imenovano kontinuiteto ali diskontinuiteto. In zanimalo naju je, ali bi bilo možno narediti neko teoretsko artikulirano knjigo, ki bi z – predvsem – avtorji, ki so pisali za Masko v vseh teh letih, skušala podat nek poglobljen teoretsko analitični, primerjalni, pa tudi zgodovinski pogled na to, kaj se je dogajalo v zadnjih 15, 20 leti.«

Petra Vidali: Problemski zbornik, ne telefonski imenik
Večer / 18. 10. 2006
Nedvomno je, da je zbornik Sodobne scenske umetnosti ključno čtivo za razumevanje sodobnega scenskega dogajanja.

Sodobne scenske umetnost, uredili: Bojana Kunst in Petra Pogorevc
TV Slovenija / Knjiga mene briga / 26. 4. 2007

Book collections