Cikel YUFU

Cikel YUFU
Kuratorici: Urška Brodar in Alja Lobnik
Produkcija: Nova pošta (Slovensko mladinsko gledališče in Maska Ljubljana)

Medtem ko postkomunistični, postsocialistični in postjugoslovanski diskurzi  bolj ali manj zgolj utrjujejo videz nespremenljive sedanjosti, se jugofuturizem zgleduje po drugih etnofuturističnih gibanjih, kot so afrofuturizem, sinofuturizem, baltski etnofuturizem ali hungarofuturizem, ki krepijo periferne identitete in subverzivno afirmirajo kulturne kuriozitete. Nekdanja Jugoslavija, ki v svoji utopični obliki združuje najboljše iz severa in juga, vzhoda in zahoda, kapitalizma in socializma, nikoli ni bila monokulturna država, zato je njena heterogena multietničnost glavna točka jugoslovanske futuristične afirmacije. Ne želimo se obdržati v travmi regije, temveč spodbujati potenciale, ki niso imeli podlage in časa za uresničitev. Jugofuturizem je reparativna praksa prav v svojem namenu obnoviti možne prihodnosti v časih, ko so se mlade generacije znašle v brezperspektivnem položaju in prestrašene pred katastrofalnimi ekonomskimi in ekološkimi projekcijami.  

Cikel YUFU
Kuratorici: Urška Brodar in Alja Lobnik
Produkcija: Nova pošta (Slovensko mladinsko gledališče in Maska Ljubljana)

Program

11.–14. 10. 2022
20.00    Goran Sergej Pristaš (CO2): Nedoločljivo vprašanje

15. 10. 2022
18.00    predstavitev revije Maska Jufu 2.0

15. 10. 2022
20.00    Enis Maci in Mazlum Nergiz: Parkur o Karlu Mayu

YUFU v javnosti

Nina Gostiša: Nostalgija po občutku, da je prihodnost sploh mogoča
Delo / 12. 10. 2022
»Jugofuturizem je za nas predvsem platforma povezovanja s tranzicijsko generacijo iz regije, s katero nimamo več stika, saj Jugoslavijo poznamo bolj kot zgodbo iz pripovedovanj in spominov naših staršev in starih staršev in manj kot izkušnjo. Ker pa je ‘naša’ generacija zaradi ekonomskih in ekoloških kriz generacija brez prihodnosti, smo se odločili, da skozi ta koncept poskušamo revitalizirati prihodnost in si tako odpreti traso za upanje, za ustvarjanje,« je pojasnila Pia Brezavšček

M. .K.: Maska o jugofuturizmu oziroma prihodnosti v času, ko se zdi, da perspektive ni
MMC RTV SLO / 27. 9. 2022
Kot pravi direktorica zavoda Alja Lobnik, so se za regionalni kontekst odločili, ker se jim je slovenski prostor zdel preozek, ne želijo pa ostati pri nekih preteklih idejah, ki so lahko tudi problematične. Razmišljanje o jugofuturizmu je po njenih besedah skoraj sovpadlo s časom, ko se je družba spoprijela s prekarnostjo, pandemijo in depresivnim stanjem, zavod sam pa se je ob generacijski menjavi spopadel z izpadom iz programskega financiranja in bitko za stavbo na Metelkovi 6.

Eva Semič: Goran Sergej Pristaš: Nedoločljivo vprašanje
TV Slovenija / 13. 10. 2023

Poglej tudi

  • Zadnji projekti
  • Voyager
  • Peekaboo Pointe na Maski
  • Maska na mednarodnem knjižnem sejmu v Frankfurtu 2023
  • ZDAJ JE TUKAJ!
  • Festival performansa 2023
  • Takorekoč – cikel gledaliških esejev
  • Prihodnost bo feministična
  • Vrhunec
  • Krize
  • Nedoločljivo vprašanje
  • Vsi projekti