16 €

Zbirka Mediakcije, knj. št. 23.
Urednika zbirke: Aleš Mendiževec in Gregor Moder
Uredil: Gregor Moder
Prevedla Suzana Koncut, Maska 2023

Knjižno delo je izšlo v okviru kulturnega projekta, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike
Slovenije v letu 2022.

 

Zbirka Mediakcije

Laurent de Sutter: Končajmo že s samim sabo

16 €

Kdo smo? Kar naprej nam postavljajo to vprašanje. Povsod se zdi, da je bistveno, da znamo biti mi sami, pa naj gre za osebni razvoj ali za osebni dokument, za politični boj ali za intimno razmerje, za poklicno življenje ali za trenutek mističnega razsvetljenja. Toda od kod izvira obsedenost s tem, da sploh smo nekdo? In predvsem, kaj nam vse to pove o svetu, v katerem živimo? V pričujoči knjigi, ki je prvo njegovo delo, prevedeno v slovenščino, Laurent de Sutter predlaga nov odgovor na ta vprašanja, in sicer s pomočjo presenetljivega ovinka, kjer poveže Couéjevo metodo avtosugestije in starodavno rimsko pravo, filozofsko invencijo jaza in kitajsko misel, psihoanalizo in indijsko duhovnost, gledališče in nevrologijo. Kaj pa, če se prav s tem, da postanemo mi sami, podvržemo nadzoru? In kaj, če moramo za to, da bi se lahko uprli pozivu, da postanemo »nekdo«, navsezadnje postati »kar nekdo«?

 

Zbirka Mediakcije, knj. št. 23.
Urednika zbirke: Aleš Mendiževec in Gregor Moder
Uredil: Gregor Moder
Prevedla Suzana Koncut, Maska 2023

Knjižno delo je izšlo v okviru kulturnega projekta, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike
Slovenije v letu 2022.

 

Odlomek

Končati moramo torej s samim sabo, saj je treba končati z vsem, kar sloni na ideji, da naj bi bili nekaj, zato da bi bili bolj prepričani, da nismo nekaj drugega – da ne začnemo tavati zunaj ontoloških količkov, ki zaznamujejo meje politično možnega. Končati moramo z vsemi diskurzi, ki si domišljajo, da nam z dodeljevanjem identitete dodeljujejo neko mesto – in ki si zato, ker so določili mejnike tega mesta, jemljejo pravico, da gredo s policijo nad individue, ki ne bi zdržali na njem, ki se mu ne bi prilagodili, ki se ne bi skladali z njim. Ne, ne bomo dobri delavci, dobri volivci, dobri očetje in dobre matere, dobri sinovi in dobre hčerke. Ne, ne bomo brezhibni predstavniki kategorije, v katero naj bi nas naša identiteta umestila kakor barvno kocko v otroški igri. Če že moramo nekaj biti, naj bo to problem, težava, zadrega ali celo škandal – zrno peska v predobro naoljenem kolesju tistega, kar moramo imenovati natanko menedžment identitete, se pravi celovito upravljanje teles, podrejenih kategorijam istega in lastnega.

Predstavitev knjige

Končajmo že s samim sabo, 11.5., Nova Pošta

18.00
Antidelavnica skrbi zase
pripravlja Bralni krožek kritične psihologije

Članice in člani Bralnega krožka kritične psihologije bomo predstavili psihološki pogled na literaturo za samopomoč, analizirali primere ukrepov za samopomoč v praksi ter razmišljali o konceptu “sebstva” v psihologiji. Poskušali bomo nakazati, kaj ta premišljevanja pomenijo za psihologijo kot znanost in prakso.

19.00
Več odtujitve, prosim! Opombe k postkritični néontologiji
Laurent de Sutter (VU Bruselj), korespondent Mladen Dolar (Filozofska fakulteta, Ljubljana)

Zamisel, da naj bi odtujitev označevala proces ekstrakcije sebstva na nehoten način (osebna manipulacija, politično »pranje možganov«, kapitalistična prigovarjanja itd.), je postala ena izmed bolj opaznih značilnosti sodobne literature za samopomoč. Po mnenju trenerjev in vodičev za samopomoč je skrb zase pravzaprav skrb za proces, ki privede do naše odtujitve, in za upiranje temu procesu z golo silo naše volje, z malo telovadbe, z branjem stoikov in z letno naročnino na program, ki nam ga predpiše omenjeni trener. Že samo iz tega je očitno, da sebstvo, po katerem naj bi tako hrepeneli, ni nič drugega kot prevara – past, v katero pademo, ko pozabimo, da ni na »imetju« sebstva nič takšnega, kar bi si bilo vredno želeti. »Bit« kot ontološka kategorija, ki označuje usidranje takšnega sebstva, ni toliko mesto resnice in emancipacije, ampak, nasprotno, je in je vedno bila prostor politike zapiranja – ontologija se je vedno nanašala na podreditev, pravila, avtoritete in meje. Rečeno drugače, ontologija je vedno bila kritična. Kar potemtakem potrebujemo, ni več avtentične biti ali to, da smo bolj zvesti samim sebi, ampak nasprotno: neavtentično »imetje« in izdaja vsakega možnega sebstva – kot pogoj politike, ki bi ji dobesedno lahko rekli emancipatorna (kakor v rimskem pravu). »Emancipacija« je v latinščini natanko izraz, s katerim bi lahko prevedli »odtujitev«. Da bi si želeli prvega, potrebujemo slednjega.

 

O avtorju

Laurent de Sutter je profesor teorije prava na bruseljski Vrije Universiteit, sicer pa izjemno priljubljen avtor številnih del, ki se lotevajo analize sodobnih družbenih in političnih pojavov s pomočjo pravne filozofije in zgodovine prava. Pozornost širše mednarode javnosti je vzbudila predvsem njegova knjiga o narkokapitalizmu (Doba anestezije, L’âge de l’anesthésie, 2017), za delo Après la loi (Po zakonu, 2018), ki se v naslovu poigra z znamenito Kafkovo novelo »Pred vrati postave«, pa je prejel nagradi Prix Léopold Rosy (2019) in French Voices Award (2020).

Photo by Geraldine Jacques

Kazalo

  1. Lekarnar po imenu Coué
  2. Mind cure metoda
  3. Vzgajanje imitacije
  4. Kaj je obvladovanje?
  5. O osebnem razvoju
  6. Spomnimo se Foucaulta
  7. Od skrbi do spoznanja
  8. Veščina razlike
  9. Ponovno najti samega sebe itd
  10. Couéizem kot kolaboracija
  11. Spremeniti moraš svoje življenje
  12. Dve performativni protislovjii
  13. S policijo nad bit
  14. Zdaj pa Locke
  15. Sodiščen izraz
  16. Pravo, povsod
  17. Teorija prósopona
  18. Tostran gledališča
  19. Persona, res, actiones
  20. Pravna funkcija stvari
  21. Si intestato moritur
  22. Genealogija patrimonija
  23. Delo prilaščanja
  24. Locke nevrolog
  25. Caput in posledice
  26. Načelo distribucije
  27. Prav takrat v islamu
  28. Skrbeti za zakon
  29. Subiectum iuris
  30. Person versus persona
  31. Politika imena
  32. Kdo je kdo
  33. Kaj je še treba dokazati
  34. Individuum proti samemu sebi
  35. Hej, vi tam!
  36. Uvod v osebni antirazvoj
  37. Johnsons & Shits
  38. Smrdi po biti
  39. Sam sebi drek
  40. Freud in mi
  41. Zunaj jaza
  42. Učinek subjekta
  43. Portret psihopata
  44. Precej običajna norost
  45. Biti potem
  46. Topologija resničnega
  47. Ti si to
  48. Satjasja satjam
  49. Zoper mistiko
  50. Ta, ki ne zdrži na svojem mestu
  51. Osvoboditev in razodetje
  52. Yad’lon
  53. Bodi, kar postajaš
  54. Praktični subjekt
  55. More-biti
  56. Brezpogojnost postajanja
  57. Zbogom identiteta
  58. Delati razliko
  59. Končajmo že s samim sabo
  60. Vrnitev Nancy

Utrinki iz dogodka/ Foto: Tine Lisjak

Knjiga v javnosti

Mirt Bezlaj: Laurent de Sutter: Ko govorimo o samih sebi, govorimo tudi o pravu
Delo / Sobotna priloga / intervju /  22. 7. 2023
V vsakdanjem življenju neprestano govorimo o samih sebi, o tem, kdo smo. Obstaja cela serija diskurzov, kako najti sebe, izraziti samega sebe, diskurzov samopomoči in tako dalje. Vse to nam zveni popolnoma običajno, zdi se nam, da vsi vemo, kaj sebstvo je, da je to nekaj najbolj samoumevnega. Vendar je ta samoumevnost jezika sebstva in biti v resnici vse prej kot samoumevna ali spontana, temveč je proizvod več stoletij trajajoče intelektualne, politične, ekonomske in pravne izdelave.

Laurent de Sutter: »Ne zanimajo me človeška bitja. Res me ne.«
DISENZ / Pogovori / Avtorji: Bralni krožek kritične psihologije / 8. 8. 2023
Večina bralcev filozofije in samih filozofov, najbrž vključno z mano, samo ponavlja stvari. Knjige pravzaprav ničesar ne spremenijo, večina od nas pa v branju preprosto išče potrditev lastnega statusa in samopodobe. Če smo sofisticirani levičarski hipsterji, beremo Žižka. Če smo obupane gospodinje s težavami v odnosih, potem beremo katero od knjig za samopomoč. Toda učinek je v obeh primerih enak. Torej ne gre toliko za vprašanje vsebine knjig, temveč za vrsto učinka, ki ste ga iz njih pripravljeni vzeti, konstruirati, razviti in izdelati. Tu bi postavil mejo: ta ni notranja.

Svet kulture: Razcvet umetniške keramike
Radio Slovenija / ARS program / 15. 5. 2023

Izjava dneva: »Politična levica je trenutno melanholična – biti levičar pomeni biti žalosten«
Mladina / 10. 8. 2023

Knjižne zbirke